Građane i turiste u Sarajevu vreba opasnost sa krovova

Vijesti 21. maj 201715:26 > 19:47
N1

Sarajlije, ali i turiste često vreba opasnost sa zgrada. Stari krovovi, zahrđali oluci i stolarija, te oronule fasade ozbiljno prijete sigurnosti u centru grada.

Stanari ova zgrade nedavno su dobili novu fasadu. Fasada nije stvar donacija, već su sredstva plod stanarina, ali i upornosti. Predstavnik stanara kaže da su i uporni i naporni opštinskim službama i upraviteljima, ali svaki dinar se utroši racionalno.

Tako da smo mnogo uradili i na vanjskom i na unutrašnjem dijelu. Fasada se radila jer smo imali problema prokišnjavanja sa bočnih strana usljed ratnih dejstava i kojekakvih nepogoda, godine su učinile svoje. Jednostavno smo racionalno ulagali i došli do jednog zadovoljavajućeg nivoa“, rekao je Željko Pejčinović, predstavnik kućnog savjeta zgrade.

No, da je zgrada na adresi Trg heroja 30 svijetli primjer naselja pokazuje ova slika, a širom grada preovladavaju slične scene. Procedura obnove ide ovim putem – stanari se žale, pa se žali kućepazitelj, pa upravitelj, kontaktiraju se opština, grad, kanton i tu se negdje izgube nadležnosti. Stan, sprat, zgrada često ostaju u izvornom stanju.

Ne radi se o ratnim snimcima već samo jednoj sarajevskih zgrada, čiji vanjski izgled, ne samo da šteti estetici, već ozbiljno ugrožava i sigurnost građana.

Sigurnost građana često je najuočljivija u najprometnijim dijelovima grada, pogotovo u samoj turističkoj jezgri. Ovakva upozorenja mogu se vidjeti na svakom koraku. Opasnost prijeti sa fasada, krovova, balkona.

Iz Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa KS kažu da je, ono što je urađeno na zgradama koje su stare više od sto godina, bilo podržano projektom gradske uprave prije desetak godina. Do danas, sve je stalo. Sredstava nema, a urbanizam je ono što stvara nove probleme.

Zloupotrebljavaju tu odredbu, samionicijativno kreću tako da tu ni inspekcija ne može puno. E sad, što naši investitori drvene prozore zamjenjuju plastikom, što povećavaju otvore, portale, to je ono što je veliki problem službe zaštite. Teško da imamo instrumente da to možemo zaustaviti“, kazala je Jasmina Eminagić, pravna služba Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa KS.

Zakoni se krše, kažu, u najzaštićenijim dijelovima grada. Vlasti prebacuju odgovornost, kućepazitelji postaju i ostaju prvi na udaru nezadovoljstva, a građani će uz pojedinih zgrada prolaziti uzdignutih pogleda.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.