Na današnji dan prije 25 godina stradala je prva od dvanaest banjalučkih beba koje su se ugušile zbog nedostatka kisika u inkubatorima. Tek rođene bebe platile su ceh ratnih sukoba i političkih odluka.
Zdrave, tek rođene bebe trebale su samo nekoliko udaha kiseonika da bi preživjele. U banjalučkom porodilištu u maju 1992. godine nije ga bilo. Za manje od mjesec dana ugušilo se 12 beba. Od posljedica 2005. godine preminula je Slađana Kobas.
“Svaka naša tuga ili sreća kasnije u životu su pomiješane sa ovim. Uvijek fali neko koga smo tad izgubili”, kaže Dragoslava Jaćimović, majka jedne od preminulih beba.
Jedini preživjeli je Marko Medaković, diše sa trećinom pluća, ima cerebralnu paralizu, hematom na mozgu i druge zdravstvene probleme. Ceh ratnih i političkih sukoba platile su tek rođene bebe bez imena i nacionalnosti. Maja 92. Banjaluka je zbog ratnih dejstava bila odsječena. Kiseonik iz Beograda mogao se dostaviti jedino avionom. Savjet bezbjednosti UN, koji je u to vrijeme zabranio sve letove iznad BiH, nije dao dozvolu da se kiseonik preveze. I 25 godina poslije nema odgovornih.
“Nisu dozvolili taj jedan prelet da se kiseonik dostavi, da se naša djeca spase. Jedini komentar je taj da su ti koji su našoj djeci presudili nedodirljivi ljudi”, smatra Željka Tubić, majka i sekretar Udruženja 12 beba.
“Tražićemo sve mogućnosti da se otvori barem politički proces odgovornosti ako već ne može zakonski. Bar disciplinski. Kao što znamo organi UN su amnestirani od ovakvih i sličnih dijela”, tvrdi Nedejko Mitrović, Udruženje porodica zarobljenih, poginulih i nestalih RS.
Da su smrtno stradale bebe bile političke žrtve priznao je i tadašnji predsjednik Savjeta bezbjednosti UN Boutros Boutros-Ghali. Ipak decenijama obilježavanju ovog događaja prisustvuju samo zvaničnici Republike Srpske.
“Ovo je posljedica NATO-a, ovo je posljedica Zapada, ovo je posljedica jedne neredovne odluke koja nije jedina prema srpskom narodu i epilog svega je bio bombardovanje Srba i u RS i u Srbiji”, kaže Milorad Dodik, predsjednik RS.
Tužba protiv UN je skupa, kao i postupak na Sudu za ljudska prava u Strazburu. Porodice žrtava, kažu, računaju na savjest odogovrnih.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.