Na današnji dan 1992. godine Bosna i Hercegovina postala je članicom Ujedinjenih naroda.
Podignuta je zastava na East Riveru, Republika BiH međunarodno je priznaata kao nezavisna država. Prilikom svečanog prijema, govor ministra vanjskih poslova BiH Harisa Silajdžića dobio je gromoglasan aplauz na zasjedanju Generalne skupštine UN, ali nije spriječio rat. Da nije bilo ratnih dejstava i razaranja, aktuelni ministar u Vijeću ministara BiH Adil Osmanović smatra da bi BiH sigurno već bila u Evropskoj uniji. Iako je i nakon rata uslijedio težak period, vjeruje da BiH nastavlja trnovit, ali siguran put.
“U pravcu izgradnje multietničke države, teritorijalnom integritetu, da građani budu zadovoljni i da BiH bude prepoznatljiva po svom demokratskom uređenju i ravnopravnosti njenih građana”, kazao je Adil Osmanović, ministar civilnih poslova BiH.
Važna trasa bila je reforma odbrane, koju mnogi vide kao najveći uspjeh domaćeg i međunarodnog establišmenta nakon rata. BiH je od aktivnog korisnika međunarodne vojne pomoći, postala zemlje koja ima veliki doprinos u mirovnim međunarodnim misijama. Tu je i pitanje nove regionalne otvorenosti – pogotovo u pogledu zajedničkih infrastrukturnih projekata i razvoja ekonomije. Sa predstavnicima Evropske komisije i danas je razgovarano o inicijativi jačanja regionalnog ekonomskog prostora za područje zapadnog Balkana.
“Ovakva inicijativa će osigurati da region bude privlačniji za strane investitore, osigurat će njegovu konkurentnost, a procjenjuje se da bi mogla osigurati i više od 80 hiljada radnih mjesta”, istakao je Christian Danielsson, direktor za politiku susjedstva i pregovore o proširenju u Evropskoj komisiji.
Najveći fokus ostaje na Reformskoj agendi, kojom se predstavnici vlasti ponose, ali koja je u mnogim segmentima zakazala. Zatim aplikacija za članstvo u NATO, te nedavno dobijeni upitnik. U međuvremenu, krize vlasti su mnogo puta do sada isplivale i na držanom, i na entitetskim nivoima. Ekonomska inicijativa je ključ, slažu se svi.
“Da će sve političke stranke ponovo pokazati jedinstvo i na neki način reći da se ne bave samo imaginarnim političkim temama, već da se bave i da im je stalo do interesa svojih građana”, poručio je Mladen Bosić, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PS BiH.
Međutim, to trenutno nije slučaj, smatra Bosić, te koalicione partnere na državnom nivou za političku trgovinu sa entitetskim vladama u slučaju akciza. Brojni su problemi koji ostaju na čekanju – uz kandidatski status u EU, te aktiviranje Akcionog plana za članstvo u NATO, čeka se i donošenje brojnih strategija, koje će doprinijeti standardu u privredi, poljoprivredi, infrastrukturi, ali i boljem životu bh. građana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.