Danas je na adresu Naučno-nastavnog vijeća Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu stigao novi zahtjev za smjenu dekanese Medicinskog fakulteta Almire Hadžović-Džuvo. Ovaj put zahtjev potpisuje Koordinacioni odbor KCUS-a, odnosno 17 članova ove institucije.
Ovo je drugi zahtjev za njenu smjenu nakon što prethodni upućen na rektora Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifata Škrijelja, premijera Vlade Kantona Sarajevo Elmedina Konakovića, ministra za obrazovanje, nauku i mlade KS Elvira Kazazovića i Upravnog odbora Univerziteta u Sarajevu nije uspio.
Ovaj put zahtjev Kooridnacionog odbora koji potpisuje 17 doktora KCUS-a među kojima je i generalna direktorica Sebija Izetbegović, zahtjev je uputila Naučno-nastavnom vijeću Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Nakon ovog zahtjeva, dekanesa Hadžović-Džuvo u razgovoru za N1 kaže je navedeno tijelo vršilo konstantan mobing na nju.
“Ovo je još jedna potvrda da je Klinički centar baza i mjesto odakle potječe inicijativa za smjenu dekana i potvrda je ta inicijativa rezultat pritisaka. Ovo je ponovo nezakonit način i ovakvo postupanje Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu predstavlja direktan udar na autonomiju i slobodu rada jedne organizacione jedinice Univerziteta u Sarajevu i akademsku autonomiju Univerziteta uopšte”, kazala je Hadžović-Džuvo za našu televiziju.
Kako kaže radi zakonito i tako će i nastaviti.
“Zakon jasno kaže ko, kako i na koji način bira dekana i na koji način može razriještiti dekana. Svi drugi pokušaji da se to uradi na nezakonit način predstavlja ono na šta stalno upozoravam, a to je pokušaj udara na akademsku autonomiju i traženje načina kako i na koji način treba kontrolisati akademsku zajednicu”, kazala je dekanesa Medicinskog fakulteta u Sarajevu.
Poručuje da je neće uspjeti smijeniti na nezakonit način.
“Ovo je snažna poruka cijeloj akademskoj zajednici, kako i na koji način se želi ovladati pojedinim organizacionim jedinicama od koji je to danas Medicinski fakultet, a sutra neki drugi”.
Prethodni zahtjev za smjenu otišao je i na adresu rektora UNSA Rifata Škrijelja koji nije razmatrao ovu inicijativu.
“Nadam se da je ovo rektorova poruka da podržava demokratski način izbora i razrješenja dekana i akademske slobode unutar zajednice u cjelini”, poručila je dekanesa Medicinskog fakulteta Almira Hadžović-Džuvo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku