Više od 20 godina traje pravna borba Dževada Haznadara.
Njegova imovina vrijedna oko 3 miliona KM, prepisana je, kako tvrdi, zahvaljući krivotvorenim dokumentima na nekadašnjeg poslovnog partnera Milorada Mihajlovića.
Na čelu Osnovnog suda u Banjaluci tada se nalazio Milan Tegeltija. Istraga protiv njega još nije okončana, iako je krivična prijava podnesena još 2013. godine.
Nakon što je početkom rata Haznadar izbjegao s porodicom u Austriju, nekadašnji poslovni partner iskoristio je situaciju i pokrenuo postupak pred Vanjskotrgovinskom arbitražom tadašnje Jugoslavije, za dug od pola miliona maraka s kamatama sa krivotvorenim dokumentima.
Iako arbitražna odluka nikada nije potvrđena ni u jednom Sudu u BiH, Osnovni sud u Banjaluci kasnije će je iskoristiti za proceduru izvršenja, čime je imovina Haznadara, odnosno njegove firme Domet u cjelosti prepisana Higatu. Na čelu Osnovnog suda u to vrijeme bio je Milan Tegeltija, danas predsjednik VSTV.
Ustavni sud je 2012. godine usvojio apelaciju Dževada Haznadara, ukinuo rješenje Osnovnog suda. Iako je potvrđeno nezakonito postupanje suca Nebojše Pejovića, isti je sudac uz odobrenje Milana Tegeltije donio novo rješenje kojim se utvrđuje prekid spora između Haznadara i Mihajlovića otvaranjem stečaja i likvidacijom firme Domet, Dževada Haznadar.
U međuvremenu advokatski tim Haznadara o svemu obaviještava i Ured disciplinskog tužitelja, no Arben Muretzić donosi odluku da nema elemenata krivične odgovornosti, zanimljivo samo dan uoči imenovanja Milana Tegeltije na čelo VSTV.
Haznadar podnosi krivičnu prijavu Tužilaštvu BiH protiv svih aktera ovog procesa na čelu sa Tegeltijom, no do danas nema odgovora.
Zbog dugotrajnosti postupka reagirao je i Ured ombudsmena, no jedina informacija koja im je potvrđena, istraga je otvorena.
Milan Tegeltija se konkretnog predmeta ne sjeća. Gostujući u Novom danu N1 TV na temu rada pravosuđa u BIH, pitali smo ga zašto nije provedana odluka Ustavnog suda BiH, umjesto toga se išlo na likvidacaiju firme Dževada Haznadara, kazao je kako je kao predsjrdnik Osnovnog suda Banja Luka mogao odluciti samo o zahtijevu za izuzeće sudije koji je radio na predmetu. Koliko ga pamćenje služi, za to nije bilo elemenata
Jos jednom, danas predsjednika VSTV-a, podjećamo na odluku Ustavnog suda, ali i činjenicu da arbitražna odluka koja je donesena u Beogradu a kojem je naplaćena imovina Haznadara nikada nije potvrđšena u BIH. O prijavi koja je upućena Tužilstvu BiH,Tegeltija takođe nema informaciju.
Nezvanično, predmet je prije tri godine dobio Dubravko Čampara, iako nam je u telefonskom razgovoru kazao kako mu slučaj uopše nije poznat. Mi raspolažemo prepiskom koja iz februara ove godine koja to demantuje.
Zbog čega se predmet krije, Dževad Haznadar može tek pretpostaviti, od ucjena do različitih interesa, no dodaje da od pravde ni on ni njegova porodica neće odustati, koliko god bude potrebno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.