Mario Vukasović, nezavisni zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo gostovao je u jutarnjem programu N1 televizije.
Nakon višesatne rasprave na sjednici Skupštine KS, Vlada KS-a povukla je Prijedlog zakona o visokom obrazovanju na području Kantona Sarajevo.
“Primjenjivat ćemo apsolutna zakonska rješenja, ispoštovat ćemo zakon o budžetima, koji kaže ‘trezor”“, kazao je premijer KS-a Elmedin Konaković.
Koje je vaše mišljenje, koje su manjkavosti Zakona koji nije došao?
“Zvanični predstavnici studenata su rekli da su zadovoljni, ali prema mojim informacijama s terena studenti nisu zadovoljni zakonskim prijedlogom. Normalno je da krenemo od toga da zakon mora biti po zakonu, po Ustavu i višim pravnim aktima. Ovdje se radi o okvirnom zakonu. Ovaj zakon nije usklađen sa okvirnim zakonom na nivou BiH. Mi u Sarajevu se volimo busati time kada neko drugi krši zakon i ustav, a kada mi u Sarajevu radimo tražimo neki loš izgovor“, smatra Vukasović.
On je naglasio da se Zakon mora poštovati ako želimo da ojačamo i državne institucije, da radimo kako treba i da obrazovanje pokušamo unificirati na nivou države.
“Potreban je prelazak Univerziteta na trezor, to nalaže Zakon. Svi fakulteti bi trebali ući na trezorsko poslovanje, kao što je to osnovno i srednje obrazovanje. Trenutno imamo slučaj da KS prebacuje Univerzitetu u Sarajevu oko 70 miliona KM, a zatim Vlada KS odnosno mi kao Skupština KS ne znamo šta se dešava s novcem na Univerzitetu, ne znamo koliko novca ima. Neki fakulteti imaju manjak novca, a neki fakulteti imaju višak novca“, istakao je gost Novog dana.
On je kazao da postoje priče o oročenom novcu na nekim fakultetima.
“Dobio sam izvještaj Stomatološkog fakulteta i vidim da imaju na računu 4,5 miliona KM, a studentima je povećana školarina na 7.000 KM“, rekao je Vukasović.
Ko ima pravo oročiti novac?
“Na Univerzitetu u Sarajevu neki fakulteti su imali po 10-15-20 računa i nisu bili dužni podnositi izvještaj. To je bila siva zona. Ali kada imate trezorsko poslovanje, novac ide preko trezora, isplaćaju se iznosi koji su su normalni za rad fakulteta, a ne za regrese od 3.500 KM. Kada se otvorila ova priča, vidimo da nije bajna situacija.“
Studentima se za to vrijeme povećava školarina.
“To je skandalozno. Imamo školarine od 7-8 hiljada KM na Medicini i Stomatologiji što je blizu iznosu školarina na privatnim fakultetima. Tako se urušava Univerzitet u Sarajevu. Samo oni koji imaju novca će moći studirati“, zaključio je Mario Vukasović, nezavisni zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.