Hrvati – nositelji evropskih ili bh. vrijednosti?

N1

Hrvatski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović prisustvovat će sutra u Sarajevu promociji Zbornika radova znanstveno-stručnog skupa sa međunarodnim sudjelovanjem "Hrvati Bosne i Hercegovine - nositelji europskih vrijednosti".

Na otvaranju ovog skupa koji se u martu održao u Neumu, hrvatska predsjednica kazala je kako je ugrožena konstitutivnost Hrvata u BiH. Na stolu je i HDZ-ov prijedlog Izbornog zakona, koji među Hrvatima ima svoje pobornike ali i protivnike.

Hrvati – nositelji evropskih ili bosanskohercegovačkih vrijednosti? Je li aktuelni ustavni poredak Bosne i Hercegovine ograničavajući ili odgovarajući pripadnicima ovog naroda? Odgovori na ova pitanja, čini se, podijelili su Hrvate na hercegovačke koji su bliži ideji nove federalne jedinice, i bosanske koji smatraju da za njom nema potrebe. Boraveći u Neumu, predsjednica Hrvatske 16. marta 2017. je izjavila:

Puzajućim promjenama Dejtonskog sporazuma, posebice kroz odluke visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH, ugrožena je konstitutivnost i ravnopravnost Hrvata u BiH. U dva navrata, Bošnjaci su izabrali hrvatskog predstavnika u Predsjednišvu BiH. U Mostaru se ne sprovodi odluka Ustavnog suda, te se izbori ne provode preko osam godina. Bosna i Hercegovina izložena je i novim izazovima. Posebno, međunarodnom terorizmu te prijetećoj migrantskoj krizi“.

Ovakvoj politici protive se predstavnici Hrvata koji žive u Bosni, smatrajući je destruktivnom. Poboljšanju kvaliteta njihovog života, kažu, ne može doprinijeti ni na koji način.

Ta politika sustavno razara bosanskohercegovačko društvo, priječi integraciju BiH u Evropu. Ta politika izravno surađuje sa velikosrpskom politikom u Republici Srpskoj. Ta se politika u pravom smislu nigdje ne zauzima za bosanske Hrvate, nego žele sve druge Hrvate istisnuti, da samo predstavnici HDZ-a budu u vlasti u BiH“, istakao je fra Ivo Marković, prof. na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu.

HDZ-ov prijedlog Izbornog zakona izazvao je polemiku među Hrvatima u Bosni i Hercegovini. Dok ga predlagači smatraju konačnim ostvarenjem prava Hrvata da biraju svoje predstavnike, dio Hrvata koji živi van Hercegovine u ovom prijedlogu vidi gubitak svojih prava.

Da li to znači da neko sebi daje za pravo da kroz kolektivna prava poništava prava Hrvata u Sarajevu? U cijelosti. Pretvara u manjinu, tako što nas briše iz mogućnosti za izbor u Dom naroda FBiH. Pretvara nas u stanovnike drugog reda. Kako će svaki Hrvat hodati ovim gradom znajući da mu ne pripadaju nikakva prava?“, pita se Slaven Kovačević, doktor političkih nauka.

Iscrtavanjem granica ili brisanjem postojećih bave se lideri političkih partija u Bosni i Hercegovini. Istovremeno, građani pokušavaju pronaći odgovore na pitanja kako preživjeti bez posla, sa malim platama, bez zdravstvenog osiguranja, a neki i bez nade da će uskoro biti bolje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.