Katica iz VSTV za N1: Povjerenje javnosti je jako loše

Vijesti 13. jun 201717:45 > 18:05
N1

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH)jučer je u Banjaluci predstavilo mjere koje preduzima u cilju unapređenja percepcije javnosti o radu pravosudnih institucija.

Šef kabineta Predsjedništva VSTV BiH, Admir Katica govorio je za N1 o tome šta pokazuje istraživanje percepcije javnosti o pravosuđu i koliko mu ljudi vjeruju, te šta su najčešće kritike.

“Mi smo upravo iz tih razloga, iz dobijanja objektivnih parametara prešli na naučne metode. Istraživali smo tri segmenta, percepciju građana, percepciju sudija i tužilaca o sebi, ali i stvarno stranje predmeta u sudovima i tužilaštvima”, kazao je Katica.

Tim metodama dobili su polaznu tačku 2015. godine, a isto su uradili i 2016. godini, kazao je Katica – čime su dobili objektivnu tačku.

“Indeks efektivnosti pravosuđa kaže da je povjerenje javnosti loše, ali se u odnosu na 2015. godinu povećalo za sedam posto”.

Kako sebe ocijenjuju sudije i tužioci?

“Postoji razlika, kao i u svakom esnafu. Svako drugačije sebe opaža. Postoji razlika kako građani opažaju, i kako oni sebe ocijenjuju. Sa realnim stanjem, percepcija je paušalna. Treći segmet pokazuje pravo stanje. Ovo će nam biti alat kojim ćemo stanje mijenjati na bolje”, kazao je u razgovoru sa Emelom Burdžović u Danu uživo.

Katica je istakao da je odluka ta da na stalnim komisijama izraze 16 regionalnih podindeksa, koji daju bolju sliku – “gdje je minus, gdje je plus.”

“Kroz VSTV ćemo donositi bolje odluke za rješenje problema”, smatra šef kabineta Predsjedništva VSTV.

Kako je VSTV olakšao pristup građanima, kojim alatima, obzirom da je kazao da je VSTV servis građanima, i da je tu u funkciji građana.

“67 posto građana formira percepciju na osnovu medija. Pet posto ima svoje iskustvo. 82 posto od 5 posto je imalo samo jedan predmet. Uglavom, to su slike koje dobiju posredstvom medija”, kazao je Katica.

Sa medijima dobro sarađuju, utvrdio je, ali odziv medija na njihove radionice i konferencije nije veliki. “Nismo ostvarili efekte koje želimo. Pokušavamo građanima direktno pokazati šta smo napravili, jer smo mi servis građanima”.

Šta su napravili, Katica je rekao:

“Građanin koji dođe u VSTV, ima predmet – dobije kod. Sve što se dalje odvija na predmetu, možete vidjeti sa svake lokacije u svijetu. Sve radnje, svjedoke… Sve se može elektronskim putem provjeriti i izvršiti uvid u predmet, da građani ne troše novac i ne dolaze recimo iz Bihaća u Sarajevo”.

Nadograđen je i sistem videokonferencije.

“On je razvođen po teritoriji BiH. Građani ne moraju u predmetima svjedočiti, ako je predmet u BiHaću – ne moraju ići tamo, nego se to radi video linkom”, kazao je Katica – pojasnivši da će ovaj sistem pojačati efikasnost rada VSTV-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.