Šarović: VM prihvatilo primjedbe iz RS-a o Krivičnom zakonu

Vijesti 14. jun 201714:07 > 14:14
N1

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Mirko Šarović kazao je danas novinarima u Sarajevu da je Vijeće ministara na jučerašnjoj sjednici prihvatilo primjedbe i sugestije iz Republike Srpske u pogledu izmjena i dopuna Krivičnog zakona BiH

Istakao je da su u načelu dali saglasnost za ovaj prijedlog zakona.

U toku je sravnjenje svih komentara i primjedbi, konačan tekst izmjena i dopuna krivičnog zakona nećemo vidjeti tokom narednih dana, dok kroz Zapisnik ne konstatujemo da li su sve primjedbe ugrađene u novi tekst zakona – rekao je Šarović, dodajući da je za članove Vijeća ministara BiH iz Saveza za promjene bio opredjeljujući stav iz RS-a koji su u nekoliko navrata dali o ovom pitanju.

Ministar je napomenuo da su, komentirajući tekst Nacrta Krivičnog zakona, iz Ministarstva pravde RS-a kazali da uvažavaju činjenicu da je postojeći Krivični zakon BiH, odnosno član 145., potrebno usaglasiti s okvirnom odlukom Vijeća Evrope kako bi se ispunile preporuke “Moneyvala”.

“Slažemo se s tim, to je obaveza koja stoji pred BiH, u tom smislu imamo saglasnost resornog ministarstva da se krećemo u okviru onoga što je definirano u okvirnoj konvenciji i u dodatnom protokolu o cyber kriminalu, jer to i jeste dio člana 145.”, kazao je Šarović.

Također, dodao je da je resorno ministarstvo konstatovalo da je predloženi tekst Krivičnog zakona – član 145. u suprotnosti s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Ovaj prijedlog, kako je istakao Šarović, ograničava slobodu izražavanja i može imati različite konotacije u svojoj primjeni.

Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH pojasnio je da ministar pravde RS-a Anton Kasipović traži da se u potpunosti implementira okvirna odluka Vijeća Evrope koja kaže da je negiranje genocida, ratnog zločina i zločina protiv čovječnosti krivično djelo – samo u slučaju da je negiranje izvršeno na način da se podstiče na nasilje i poziva na mržnju prema određenoj grupi.

“To je stav Ministarstva pravde RS-a i mi smo poslušali njihov stav o pitanju definicije ovog člana”, kazao je Šarović i dodao da se o tome da li su određene odredbe dobre ili ne može komentirati samo onda kada tekst tog zakona, koji je sada u pripremi, bude konačan.

Kako je rekao, predloženi tekst će konačno biti utvrđen na narednoj sjednici, kada bude utvrđeno i to da li su sve korekcije koje su tražili ministri Saveza za promjene uvažene.

“Tek nakon toga ovaj zakonski prijedlog ići će u parlamentarnu proceduru s glasovima ministara iz srpskog naroda ili bez njihovih glasova”, dodao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.