Nezadovoljni demobilisani borci već treći dan protestuju pred zgradom Vlade Federacije Bosne i Hercegovine. Traže omogućavanje mjesečnih naknada, ukidanje boračkih udruženja, te formiranje jedinstvenog registra, kojim, kažu, ne bi više bili diskriminisani.
Resorni federalni ministar kaže da su i borci svjesni da novca nema, ali da ministarstvo radi na uspostavi funkcionalnog sistema i rješavanja njihovog statusa.
Borci su i danas tu. Bore se, kažu, samo za svoje – što im je garantovano i obećano. Juso Halilović od prvog dana boravi sa kćerkom i bolesnom suprugom. Priča da je, dok pred zgradom Vlade noći provode u doniranom automobilu, u Sapni ostalo troje djece koji se bore da prežive.
“Šta da ti kažem, ostao mi je mali od dvije godine kojem nemam ni da kupim mlijeko. Čuva ih moja kćerka koja je učenik generacije u gimnaziji, a komšije se sažale pa daju, evo jedite. Molio sam ih da mi daju da radim u komunalnom, traže mi 15 hiljada. Otkud mi, ja da imam 15 hiljada, kupio bih kravu, pa bih muzao, radio nešto“, rekao nam je Juso Halilović, bivši branitelj iz opštine Sapna.
No, ne odustaju. Sa istim žarom kao i prvog dana, jer dalje ne može. Minimalna mjesečna naknada i reorganizacija kompletnog sistema boračkih udruženja i primanja je sve što oni traže.
“Samo treću tačku neka ukine, mi ćemo imati primanja. On što kaže nema, ima. To je treća tačka. Ne mora nas praviti budalama, svi smo išli u školu, svi smo pametni i znamo računati“, naveo je Nedžad Poljaković, bivši demobilisani borac iz Srebrenika.
Dok se ispred zgrade formira kamp, u zgradi resorni ministar potpisuje ugovor o osiguravanju sredstava za pomoć pri zapošljavanju i samozapošljavanju boračkih kategorija za nekoliko demobilisanih boraca i boračkih zadruga. Kaže, za grupu nezadovoljnih ovakvim uređenjem nemoguće je osigurati novac. I danas je otvoren za razgovor, ali za njegovim stolom.
“Znamo da je još 15-20 hiljada njih koji su bez ikakvih primanja, i koji nisu uopšte evidentirani na birou, i kada bismo to pomnožili sa 326 maraka, zaista je to ogromna cifra“, izjavio je Salko Bukvarević, ministar za pitanje boraca FBiH.
Bukvarević je ponovio i da su u parlamentarnu proceduru upućene izmjene zakona o pravima branilaca, koje bi pomogle pri izradi i objavu jedinstvenog registra branilaca i korisnika prava iz oblasti branilačko-invalidske zaštite. Međutim, povjerenja više nema. Nadu u dobro vraćaju građani, koji pomažu u hrani, vodi, lijekovima, garderobi, ali i opremi za kampovanje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.