Mostar je jedan od rijetkih gradova koji nema sportsku dvoranu. Ali ono što je još interesantnije jeste da se ona, zapravo, gradi nekoliko decenija. Radovi su počeli prije 32 godine i do danas nisu ušli u završnu fazu. No uprkos lošim uslovima, dobri rezultati mostarskih sportista svih ovih godina ipak ne izostaju.
Marino Marić je kao mladi rukometaš često prolazio kraj sportske dvorane, nadajući se kako će u njoj jednog dana i zaigrati. Danas trenira u njemačkom Melsungenu, a na izgradnju sportske dvorane još uvijek se čeka.
“Imali smo tu malu dvoranu pod Bijelim Brijegom, to je bila školska dvorana , koristili smo je, prihvatili smo je kao naš sportski dom, to je bila naša arena, uživali smo, možda smo čeznuli da jedan dan bude nešto bolje, nešto veće“, rekao je Marino Marić, igrač Melsungena.
Baš kao što i danas čeznu i rukometaški HMRK Zrinjski. I bez dvorane osvojili su KUP BIH, što je iznenađujuće s obzirom na uslove treniranja u školskoj dvorani zajedno sa nizom drugih klubova.
“Uvjeti su stvarno loši i sa izgradnjom ove dvorane bi dobili mnogo toga. Sama priča da je u toj dvorani na Bijelom Brijegu izraslo toliko sportaša, zamislite kad bi se ova napravila, to bi bilo fenomenalno“, kazao je Bernard Mandarić, kapiten HMRK Zrinjski.
Inače, u Mostaru ima oko 100 sportskih klubova sa oko 15.000 mladih sportista. U Sportskom savezu Grada Mostara nadaju se da će grad uskoro dobiti dvoranu kakvu zaslužuje.
“Bez ove sportske dvorane , bojim se da ne bismo mogli dalje napredovati s rezultatima, a to je ono što je neophodno“, izjavio je Hasan Šišić, predsjednik Sportskog saveza Mostara.
No sve ove godine, izgradnja dvorane je na čekanju zbog nedostatka sredstava, odnosno nepostojanja Gradskog vijeća koje bi pokušalo iznaći sredstva za nastavak radova. Posljednja, ona koja je probudila optimizam među građanima poduzeta je početkom godine kada je gradonačelnik sugerisao kantonalnoj Vladi da podnese zahtjev za kredit od 25 miliona KM.
“Završetak ovog objekta nije moguć bez kreditnog zaduženja, mi smo do sada u dvoranu uložili blizu 8,5 miliona eura, a cjelokupna investicija bi koštala negdje između 22 i 25 miliona eura. Grad ne može odjednom imati taj novac, ali vjeruje da će uz pomoć Razvojne banke Vijeća Evrope i uz garanciju kantona moći kazati građanima da će ovaj objekt biti završen za nekoliko godina“, rekao je Ljubo Bešlić, gradonačelnik Mostara.
Da bi se apliciralo za sredstva trebat će proći i federalni i državni parlament, ističe gradonačelnik, a tek nakon toga će zahtjev ići Razvojnoj banci Vijeća Evrope.
“Skupština HNŽ-a odobrava kreditno zaduženje uz klauzulu da će kredit vraćati Grad Mostar. Skupština treba biti žirant zato što Grad nema formirano Gradsko vijeće kako bi našim zakonom o zaduživanju zakonodavno tijelo bilo garant“, izjavio je Šerif Špago, predsjednik Skupštine HNK.
Kapacitet objekta trebao bi biti između četiri i šest hiljada sjedećih mjesta, kao i 700 parking mjesta. Momci iz HMRK Zrinjski, ali i brojni drugi sportisti nadaju se će u njoj uskoro i zaigrati, ako budu imali više sreće od brojnih prethodnih naraštaja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.