Do sada za Marš mira prijavljeno 3.000 učesnika

N1

Više od pet hiljada muškaraca, žena i djece iz svih dijelova Bosne i Hercegovine i ove godine će učestvovari u Maršu mira, koji je pored komemoracije i dženaze žrtvama, jedna od glavnih aktivnosti u sklopu obilježavanja 11. jula, 22. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice.

Od Nezuka kod Kalesije pa do Potočara i ove godine će u Maršu mira učestvovati hiljade muškaraca, žena i djece koji će pješačiti više od 100 kilometara u znak sjećanja na hiljade ubijenih na putu ka slobodnoj teritoriji poslije pada Srebrenice jula 1995. godine i počinjenog genocida.

Hiljade Srebreničana, među kojima je bilo i žena i djece, je tog toplog jula 1995. godine krenulo na “put spasa ili smrti”. Mnogi su ubijeni u šumama oko Srebrenice ali ima i onih koji su uspjeli doći do slobodne teritorije Nezuka. Već više od deset godina organizuje se Marš mira koji je, pored komemoracije i dženaze žrtvama, jedna od glavnih aktivnosti u sklopu obilježavanja godišnjica genocida nad Bošnjacima Srebrenice.

Munir Habibović, koji je na čelu Organizacionog pododbora za Marš mira, potvrdio je da do danas imaju prijavljenih oko 3.000 učesnika ovogodišnjeg Marša mira.

Prema njegovim riječima, 1. juli je bio rok za prijave organizovanih grupa koje žele učestvovati u Marši mira, ali ukoliko se i nakon tog datuma nađe neko ko se nije prijavio, neće ga odbiti.

“Rekao sam da je 1. juli rok za prijave organizovanih grupa kako bi im mogli adekvatno obezbijediti lokacije za kampovanje i akreditacije za njihova logistička vozila. Pojedinačne prijave idu do samog polaska Marša”, izjavio je Habibović.

U ponedjeljak, kako je kazao, imaju završno izviđanje trase kojom će se kretati Marš mira.

“Nema nekih velikih izmjena, osim jedne na trasi u reonu Kamenice gdje smo uz pomoć federalnog Ministarstva za izbjegla i raseljena lica uspjeli probiti jednu dionicu puta te ćemo tu skratiti put za neka tri kilometra. I ta trasa je adekvatnija za pješačenje u odnosu na onu do sada”, pojasnio je Habibović.

Polazak je 8. jula iz Nezuka kod Kalesije u vremenskom periodu od 8,30 do 9 sati sa dva noćenja u Liplju i Mravincima.

“Planiramo da 10. jula oko 17 sati uđemo u Memorijalni centar u Potočarima. Do sada imamo prijavljenih oko 3.000 učesnika. Očekujemo da će biti preko 5.000, jer svake godine imamo situaciju da se učesnici Marša mira koji se uključuju u Marš iz podrinjskih opština prijavljuju na sam dan polaska iz Nezuka”, poručio je Habibović.

Na trasi od Nezuka pa do Potočara učesnici prolaze maršrutom: Nezuk – Baljkovica – Parlog – Crni Vrh – Snagovo – Liplje – Jošanica – Donja Kamenica – Bakrači – Glodi – Udrč – Cerska – Kaldrmica – Đugum – Mravinjci – Burnice – Kameničko Brdo – Ravni Buljim – Jaglići – Šušnjari – Budak – Potočari (Memorijalni centar).

U Memorijalnom centru u Potočarima 11. jula bit će klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop na desetine novoidentifikovanih posmrtnih ostataka žrtava genocida, kojeg su u julu 1995. godine počinile Vojska i policija RS, kao i paravojne formacije iz RS i Srbije nad Bošnjacima ”zaštićene zone UN-a”.

Ovogodišnjim učesnicima Marša mira od danas je dostupna dvojezična mobilna aplikacija, na bosanskom i engleskom jeziku, koju mogu preuzeti sa Google Play-a i Apple Store-a za svoje Android i IOS uređaje.

N1

Projekat izrade aplikacije „Marš mira“ finansiralo je Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, u želji da pruži tehničku podršku i pomoć svima koji će na ovaj način učestvovati u obilježavanju godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i okolini.
Muhamed Duraković, nosilac projekta izrade aplikacije, objašnjava: „Cilj nam je bio omogućiti što lakše kretanje učesnika na maršruti Nezuk-Potočari i maršruti Borak-Potočari, kao i kroz priče preživjelih i sudski dokazane činjenice genocida pružiti historijski osvrt na događaje iz perioda 1992-95“.

Hiljadama već registriranih učesnika iz cijelog svijeta, pomoću ove aplikacije će biti dostupne relevantne informacije o Maršu, kodeks ponašanja, preporuke medicinskih timova i informacije kako se što bolje pripremiti za trodnevni pohod. 
Učesnici će moći stupiti i u direktan telefonski kontakt s organizatorom, redarskom službom ili timovima za medicinsku pomoć.
Osnovna funkcionalnost aplikacije je navigacija na maršuti iz pravca Nezuka s jedne i Žepe s druge strane prema Memorijalnom centru Potočari.

Učesnicima koji se izdvoje iz kolone, aplikacija može pomoći da sigurno stignu do kampa u kojem je organizirano prenoćište.
U slučaju gubitka GSM signala, ovaj segment aplikacije može nesmetano da funkcionira i u tzv. offline modu.
S obzirom da Trasa uključuje teško prohodne brdsko-planinske predjele,  zahvaljujući ovoj mobilnoj aplikaciji, organizatorima Marša će odsad biti lakše da brže utvrde lokaciju onih kojima bude trebala medicinska pomoć.
Osim navedenog, aplikacija učesnicima Marša mira također nudi i informacije o Memorijalnom centru,  te virtualni obilazakWeb muzeja genocida Srebrenica 360.

Svi zainteresirani učesnici, aplikaciju Marš mira mogu preuzeti sa ovih linkova: Android i iOS.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.