Odluka Ustavnog suda BiH bila je jasna - izmjene Izbornog zakona Bosne i Hrcegovine ne bi ugrozile vitalni nacionalni interes Bošnjaka. Mnogi i dalje zamijeraju na činjenici da se ne sprovodi odluka Sejdić-Finci i time ne rješava pitanje zastupljenosti ostalih u institucijama vlasti.
Nakon odluke Ustavnog suda BiH, sudbina Izbornog zakona zavisi od ruku – prvo u Domu naroda, pa u zastupničkom. SDA ne mijenja mišljenje.
“Mi ne možemo podržati ove prijedloge zakona. Dakle, zakon koji je ponuđen ne rješava pitanje implementacije odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci, Pilav, Zornić. Kada je pitanje rješenje za Predsjedništvo BiH, ne samo da ne otklanja diskriminaciju, ja bih rekao potvrđuje tu diskriminaciju. Kada je Mostar u pitanju, nisu nam prihvatljiva rješenja, jer se tim ponudama uspostavlja trajna dominacija ne samo hrvatskog naroda, nego ja bih rekao HDZ-a u gradu Mostaru”, tvrdi Šefik Džaferović, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta BiH, SDA.
Predsjednik HSS-a, delegat u Domu naroda, Mario Karamatić, optimističan je kada je u pitanju usvajanje zakona:
“Mi smo upravo pokušali ispoštovati ovu drugu odluku Ustavnog suda – znači, da popunimo ove članke koje je Ustavni sud svojom odlukom izbrisao iz Izbornog zakona, da dovedemo mogućnost nakon provedbe izbora 2018. godine da se mogu konstituirati federalni i državni Dom naroda i izabrati predsjednik Federacije, federalna vlada i novo Vijeće ministara”, kaže Mario Karamatić, delegat u Domu naroda BiH, HSS.
Više detalja ima Aida Hadžimusić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.