Dio demobilisanih boraca koji skoro mjesec dana protestuje ispred zgrade Federalne vlade potpisao je sporazum sa predstavnicima vlasti. No, nisu svi borci otišli kući. Oni koji su ostali tvrde da i dalje nije ispunjeno ništa od njihovih zahtjeva, te da ostaju ispred zgrade Vlade FBiH tražeći ispunjenje svojih zahtjeva.
Nakon gotovo mjesec dana pred zgradom Federalne vlade, mnogi borci su otišli svojim kućama. Kažu, potpisali su sporazum sa predstavnicima vlasti te napustili improvizirani kamp. Oni koji su ostali da i dalje protestuju, tvrde kako je sve obmana i da ništa od zahtjeva koji su tražili nije ispunjeno tim sporazumom.
“Ovo nije ono što smo mi tražili, ovdje se ne nalaze naši zahtjevi osim jedinstvenog registra koji su ionako poslali u proceduru. Nema ukidanja finansiranja boračkih organizacija, nema boračkog dodatka nego nam je poturena neka priča. Navodno su čovjeku dali obećanje da će biti 225 KM ali toga nema na papiru koji je potpisan”, tvrdi Mirsad Sijerčić, demobilisani borac.
“Ovaj je dogovor unaprijed planiran. Dotični gospodin Ibrahim Hasanović je bio u dogovoru, a Vlada je sinoć do 11 sati radila da bi ovjerila ovo”, dodaje Damir Džafo, demobilisani borac.
Na prozivke boraca koji su ostali odgovorio je i Ibrahim Hasanović. On je u telefonskom razgovoru za N1 kazao kako su pristali na jedini ponuđeni sporazum, obzirom da je većina boraca u lošem zdravstvenom stanju. Potpisani sporazum tiče se socijalnog zbrinjavanja boraca Armije Republike BiH iz 19 općina,
“Ima u sporazumu, stoji da 7,5 miliona koje je ušteđeno za realizaciju tog programa. To je trebalo biti od 01. jula 2018., međutim zbog boraca su odlučili da o odmah aktiviraju i da prve isplate budu od 01.septembra 2017.”, otkriva Ibrahim Hasanović, demobilisani borac.
Borci koji su ostali ispred Federalne Vlade kažu i da je dio potpisa lažiran.
“Dvadeset ljudi navodno sa 20 općina je potpisalo ili se pojavljuje da je jedan čovjek potpisivao za 3 općine što je nepojmljivo i poručujem svojim koji su se potpisali u ime mojih Živinica da ne može niko u moje ime potpisati i stojim iza toga”, ističe Eniz Paščaninović, demobilisani borac.
Podsjećamo, tri zahtjeva koje borci traže su formiranje jedinstvenog registra boraca, ukidanje boračkih organizacija i borački dohodak od 326 KM.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.