Politički analitičar Žarko Puhovski gostovao je u Novom danu i komentirao godišnjicu genocida u Srebrenici.
”Srebrenica se nije dogodila kao poplava, nego je bila rezultat koljačke politike. Tu treba stalno govoriti o politici. Užasna greška suda u Haagu kad su rekli da se radi o genocidu…To je bila industrija smrti. Pobijene su tisuće ljudi. Imamo podatke o žrtvama čiji su ostaci nađeni u nekoliko grobnica. To je bilo generalštabski organizirano. Ljudima je pomalo dosta”, naveo je Puhovski.
“Devalvira se žrtve, jer ih se sve gura u isti kazan. Sad ima tisuću ostataka koje se ne mogu identificirati. Upravo zato se radi o genocidu. Jer su svjesno ubijali ljude jer su bili muškarci bošnjačke vjeroispovijesti”, poručio je on.
“U Škabrnji je ubijeno “samo” nekoliko desetaka ljudi. Za to se, žalosna je istina, ne proglašava genocid, jer je svijet opsjednut velikim brojkama. Ta strašna brojka je ubila žrtve još jednom, jer su izgubljene pod brojkom”, kaže naš sugovornik.
Koliko je pokušaj da se žrtve na komemoracijama pokopaju u vjerskom nacionalnom mitološkom smislu, a da im se ne daje pojedinačna sudbina?
U Hrvatskoj ispada da su svi pobijeni bili katolici. Ogromna većina je, naravno, bila, međutim bilo je i pravoslavnih i muslimana i bilo je nevjernika, ateista. U Srebrenici su napravili tako da su svi na isti način pokopani, po muslimanskim običajima.
Podaci koje imamo iz vremena prije rata, iz Jugoslavije, pokazali su da je među muslimanima bilo relativno najmanje onih koji su aktivno vjerski bili angažirani.
Ovdje ispada da su svi Bošnjaci koji su pobijeni bili muslimani po vjeroispovijesti, što je statistički nemoguće. U Hrvatskoj je gotovo isto tako, imate misu za sve koji se pronađu, a ne razmišlja se o onima koji nisu bili vjernici.
Što mislite o ideji zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, da se dio Mirogoja “pretvori” u Arlington, odnosno da se u njemu zajednički pokopaju i žrtve Drugog svjetskog i Domovinskog rata?
U Arlingtonu svi imaju jednake oznake, a to je oznaka SAD-a. Ovdje bi to isto hrvatsko obilježje trebale imati i žrtve koje su bile za, kao i one koje su bile protiv NDH. U Domovinskom ratu je to bilo drugačije. Ipak, uporno se u javnom govoru upotrebljava opasna rečenica, a to je da su branitelji stvorili Hrvatsku.
Branitelji nisu stvorili Hrvatsku, ona je stvorena na referendumu, a branitelji su obranili to što se na referendumu odlučilo. Kad se kaže da su branitelji stvorili Hrvatsku, stvara se tea da je Hrvatska neka zemlja koja je nastala u ratu.
Braniteljski ratovi ne stvaraju, nego brane nešto što postoji. Zato treba biti strašno oprezan, napraviti groblje, odvojiti Drugi svjetski rat od Domovinskoga, identificirati žrtvu i postrojbu kojoj je pripadala. A što je s hrvatskim četnicima? Oni bi danas pripadali hrvatskim državljanima. Ima čitav niz stvari na koje tu treba obratiti pozornost, upozorava analitičar u razgovoru za N1.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.