Hajrudin Zahiragić, komandant Profesionalne vatrogasne jedinice Kantonalne uprave Civilne zaštite Sarajevo, bio je gost Novog dana, s kojim smo razgovarali o požarima i borbi protiv požara.
Zahiragić je u službi od 1986. godine, a u programu televizije N1 istakao je kako ne pamti godinu poput ove kada su u pitanju požari.
“Bilo je sličnih situacija kao što se dešava ovih dana sa požarima u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj, ali kao što je ova godina, i sam ne pamtim. Inače, što se tiče požara, ova godina je bila burna od februara i marta“, istakao je.
Govorio je i o podacima vezanim za požare u prošloj i ovoj godini u našoj zemlji.
“Profesionalna vatrogasna jedinica Kantonalna uprava Civilne zaštite Sarajevo u 2016. je imala 1555 intervencija, a u 2017, znači do sada, smo već imali 1150 intervencija. Šumske požare smo imali od januara. U martu smo imali 375 interevencija, a od toga je bilo 240 šumskih požara. Već u sljedećem mjesecu smo imali manji broj. Uvidjeli smo u martu da imamo problem i preduzeli smo niz mjera i aktivnosti tako da je održano više sastanaka sa Sarajevo šumama i ostalim institucijama u vezi borbe protiv požara“, naveo je Zahiragić za N1.
“Tražili smo niz mjera i aktivnosti kako u našoj upravi tako i u koordinaciji sa Sarajevo šumama koji su preuzeli dio odgovornosti oko osmatračnica, patroliranja, posebno na izletištima gdje je bilo aktuelno više požara, tako da u maju i junu nismo imali mnogo požara“, dodao je.
Kazao je i kako je najčešće uzrok požara ljudski faktor, odnosno nezagašena vatra ili čišćenje bašte kada je vrijeme tome.
O tome šta bi moglo biti rješenje za nesavjesne građane je rekao: “U krivičnom zakonu govori se o izazivanju šumskog požara za koji su predviđene novčane kazne do kazne zatvora. No, mi nemamo podatke da li je neko evidentiran ili kažnjen i zato smo na sastancima tražili i od MUP-a KS da se evidentiraju takve osobe. Ako ne možemo na preventivan, onda možemo na represivan način“.
Na pitanje da li je cijenjen posao vatrogasca je istakao: “Mogao bi biti cjenjeniji jer je ovo rizičan i težak posao. Kada se radi procjena rizika, za skoro sva radna mjesta rizik se može svesti na prihvatljiv nivo, a radno mjesto vatrogasca, pored najbolje zaštitne opreme, ne može nikada te mjere dovesti do prihvatljivog nivoa. Vatrogasci daju maksimum od sebe i većina nas gleda da riješi svoj posao na početku, a kasnije zavolite taj posao. Susrećemo se sa raznim slučajevima tokom posla i mogu reći da su vatrogasci zaista humani ljudi“.
Odgovorio je i na pitanje šta misle o tome kada ih građani nazivaju herojima.
“Mi ne gledamo i ne obaziremo se puno na to kako nas nazivaju. Mi smo sretni kad nekome spasimo život“, naveo je Zahiragić u programu televizije N1.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.