Dodika hrabri ujedinjenje Istočne i Zapadne Njemačke

Vijesti 08. aug 201719:03 > 19:28
N1

Deklaracija o očuvanju srpske nacije biće donesena u novembru, u skupštinama Republike Srpske i Srbije, najavio je predsjednik RS, Milorad Dodik.

Cilj je zaštita kulturnog i nacionalnog identiteta Srba, kaže, dodajući da će u ovom vijeku Srbi promovisati nacionalno ujedinjenje.

Ovakve izjave, za dio javnosti su opasne, za druge ipak legitimne i u skladu sa Sporazumom o specijalnim i paralelnim vezama iz 2006.godine.

“Ne dovodimo u pitanje nijednu državu niti njen teritorijalni integritet”, kaže Milorad Dodik, ali …

“U ovom vijeku mi trebamo promovisati nacionalno ujedinjenje gdje je to moguće, znači da RS i Srbija imaju pravo da se bore za poziciju da odluče o svom statusu”.

rgumenti za Deklaraciju, navodi predsjendik RS su identitetski genocid u Crnoj Gori, zabrana ćirilice u Hrvatskoj, proganjanje pravoslavnih sveštenika u Makedoniji, te generalno loše stanje srpske manjine na Kosovu, u Bugarskoj, Mađarskoj, Rumuniji.

Za nacionalno ujedinjenje kaže Dodik, čeka se pogodan istorijski momenat. Ohrabruje ga primjer ujedinjenja Istočne i Zapadne Njemačke.

“Pet godina prije opšteg ujedinjenja Njemačke niko nije razmišljao o tome, ali stvorile su se istorijske okolnosti koje su dovele do ujedinjenja Njemačke. Mislimo da Srbima treba pružiti tu priliku, jer je to isto kao što imaju drugi narodi”, izjavio je predsjednik RS Milorad Dodik.

Generalni sekretar predsjednika Srbije Nikola Selaković, kaže da je cilj deklaracije očuvanje srpkog jezika, kulture, ali I opstanak Srba na područjima gdje žive vijekovima.

Za urednika portala Buka, briga o srpskim nacionalnim interesima devedesetih doprinijela je nestajanju Srba sa svojih ognjišta.

“Rezultat te politike ukrupnjavanja je taj da u Hrvatskoj gotovo nema Srba, da Kosovo ne pripada teritorij Srbiji, da Srbi imaju RS ali ih nema u BiH na prostorima koje su prije nadseljavali. Da skratim Srba ima mnogo manje na prostorima na kojima su živjeli prije devedesetih”, kazao je Aleksandar Trifunović.

Najave Dodika i Vučića o novom nacionalnom programu Srba, oštro kritikuje javnost – posebno u Federaciji Bosne i Hercegovine. U Srbiji ipak, po nekima opasne namjere ne prepoznaju i ove poteze gledaju drugačije.

“Ja ovaj prijedlog smatram za dobar ali uslovno. Mislim da će u relanosti poslužiti svrsi da zamagli promjenu politike prema Kosovu i promjenu Ustava”, kazao je Čedomir Antić, istoričar.

Građani Banjaluke ili ne prate politiku, ili podržavaju ideju.

2006. godine potpisan je Sporazum o specijalnim paralelnim vezama RS i Srbije. Potpisali su ga Boris Tadić, Dragan Čavić, Vojislav Koštunica, Milorad Dodik. Sporazumom je tada definisano i uspostavljanje četveročlanog Vijeća za saradnju, čiji su članovi predsjednici i premijeri.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.