U Sarajevu je održan sastanak povodom izgradnje graničnog prelaza Bratunac-Ljubovija, nakon kojeg su se medijima obratili Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i Miro Džakula, direktor Uprave za indirektno oporezivanje.
Sedam miliona KM sredstava dobijenih od klirinškog duga bit će alocirano na račun Uprave za indirektno oporezivanje, a dodatna četiri miliona će se obezbijediti kroz budžet 2018. godine – bit će dovoljna za izgradnju ovog graničnog prelaza, potvrdio je Mirko Šarović.
“Projektna dokumentacija je završena, ali neke druge stvari će zahtijevati dodatne konsultacije, kao pitanje imovinsko-pravnih odnosa, na što smo potrošili najviše vremena”, kazao je Šarović.
Republika Srpska je završila dokumentaciju, i zemljište će staviti na raspolaganje Upravi za indirektno oporezivanje.
“Zemljište će biti u vlasništvu RS, i dati će se na korištenje 50 godina”, kazao je Šarović.
Ocijenio je da će to biti predmet iznošenja stavova prvobranilaštva.
“To uslovljava i građevinsku dozvolu i raspisivanje tendera. RS je riješila pitanje pristupnih puteva, a to je 400 metara saobraćajnice između GP i regionalne saobraćajnice. To je udio RS u finansiranju projekta”, kazao je Šarović.
Sa Srbijom nije ispregovaran međudržavni ugovor o graničnim prelazima, potvrdio je – a to je preduslov za funkcionisanje prelaza između dvije zemlje.
Miro Džakula se zahvalio svima koji žele novi granični prelaz. Smatra da je to nova vrijednost koja spaja ljude i olakšava prevoz dobara.
“Ovo ističem jer je Uprava dosta puta bila predmet opravdanih kritika, a za njih nismo odgovorni. Ne možemo stići sve, jer su granični prelazi zapušteni, nije ulagano u infrastrukturu. Pokušavamo napraviti modernim granične prelaze”, kazao je Džakula.
Izgradnja GP Bratunac-Ljubovija je jako složen proces, zahtijeva sinergiju institucija i ministarstava, ali i komunikaciju na nivou BiH i Srbije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.