Često gledamo prizore spektakularnih hapšenja osoba osumnjičenih za teška krivična djela, a nerijetko je riječ i visokim funkcionerima. No, nakon višegodišnjih sporova, nerijetko se dogodi da uhapšeni, nakon godina provedenih u pritvoru budu oslobođeni svih optužbi.
Tada, po automatizmu, država mora isplatiti odštetu za neosnovano držanje u pritvoru. Saznali smo i koliko su oslobađajuće presude koštale porezne obveznike.
U posljednje tri godine, iz državnog budžeta isplaćeno je tri miliona maraka osobama koje su neosnovano bile u pritvoru.
Ova informacija nam je potvrđena u Pravobranilaštvu BiH, uz potvrdu da je taj iznos isplaćen za 42 osobe, koje su bile u pritvoru, a zatim su oslobođene svih optužbi.
U Pravobranilaštvu nisu mogli otkrivati imena tih osoba, niti pojedinačne iznose.
“Ne možemo udovoljiti vašem zahtjevu zbog ograničenja koja su propisana Zakonom o zaštiti ličnih podataka“, saopćeno je za N1.
Aleksandar Cvetković upravo je oslobođen svih optužbi za ubistva u Srebrenici 1995. godine, uz presudu da mu država mora isplatiti odštetu od 255 hiljada maraka zbog neosnovanog hapšenja i pritvora.
“Jasno je da je u Srebrenici počinjen veliki zločin, a za ubistva na Branjevu postoje pravosnažne presude. Međutim, Sud mora a javnost treba biti svjesna da se u svakom individualnom postupku mora utvrditi krivica za zločin. U ovom slučaju, Sud je zbog manjka dokaza ostao u sumnji u vezi sa učešćem optuženog i zato donosi oslobađajuću presudu“, stoji u obrazloženju Sudskog vijeća.
Gojko Kličković, ratni predsjednik opštine Bosanska Krupa, po optužbi Suda BiH za zločine protiv čovječnosti u pritvoru je bio 1.400 dana. Sud je nedavno donio presudu kojom mu država mora isplatiti oko 150 hiljada maraka odštete. No, Kličković kaže da to ne može nadomjesiti štetu koju je pretrpio boraveći neosnovano u pritvoru.
Opširnije u prilogu Borisa Breze.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.