Vjernici islamske vjeroispovijesti sutra obilježavaju praznik Kurban bajram ili hadžijskog bajrama koji je ujedno i najznačajniji praznik za muslimane širom svijeta.
Porodica Huseinović stara je bosanska porodica, a u njihovim životima tradicija, i očuvanje tradicije jako je bitna stvar.
I Bajram kod njih zauzima posebno mjesto, bez obzira na to da li je riječ o Ramazanskom ili Kurban-bajramu. Ismet Huseinović sa svojom porodicom i ovaj Bajram dočekuje na tradicionalan način.
”Nekad je Bajram bio sasvim drugačiji. Nekad smo doživljavali 10-15 dana ranije gledali kurbane na čaršiji, Alfakovcu, u parku ispred Vijećnice, normalno da je za mene bilo ljepše prije jer su ljudi da kažem, bili bolji, ma bili su bliži jedni drugima”, kazao je Ismet Huseinović.
Muslimani ovaj praznik dočekuju u svojim domovima sa svojim najbližim. U zoru, muški članovi porodice idu u džamiju na sabah-namaz, a nakon izlaska sunca klanja se i bajram-namaz. Uslijedit će čestitanje, te prinošenje žrtve- kurbana, i dijeljenje mesa sirotinji. Kako kaže naš sagovornik, iz davnih vremena ostalo im je da na bajram-namaz idu jednim, a vraćaju se drugim putem, dok su se kurbani dijelili u tabljama pokriveni vezenim krpama.
“Svi kurbani koji se dijele moraju biti iste veličine i ne smijemo praviti razliku između bogatijih i siromašnijih, i barem taj dan moramo svi biti isti”, dodao je on.
Bajram je praznik kada treba da se miri i prašta. Praznik u kojem treba da se zaborave svi problemi i svađe, i ostave se iza sebe. Običaj je da se kuća i avlija posebno očiste pred Bajram, a da se vjernici svečano obuku. A poseban je i sam bajramski ručak.
“Za Bajram spremam bajramska jela, kako sam naučila iz djetinjstva od svoje majke, nane.. Obavezno ide bajramska pita, od sjecanog kurbana, napravi se tu i zeljanica kao neka laganija varijanta, jer su sva jela od kurbana jaka, napravim i bamiju. Od slatkog napravim balkavu, ružice, đulbe, suhe kolače, bosanski lokum”, ispričala je Zineta Huseinović.
Suština Kurban-bajrama ista je svuda: podsjećanje na vrijednosti vjere, suosjećanje i zajedništvo, približavanje porodice i prijatelja. Međutim, određene razlike u proslavljanju Bajrama prije i sada postoje. Uprkos svemu, ove razlike su zanemarive kada se uzme u obzir duh praznika koji je uvijek isti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.