Deklaracija o zaštiti i očuvanju srpskog naroda o kojoj su u Beogradu razgovarali državni vrh Srbije i najviši zvaničnici Republike Srpske već je izazvala buru reakcija. Može li i u kojoj mjeri najavljena Deklaracija uticati na odnose u BiH kao i na odnose BiH - Srbija?
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić sljedeće sedmice dolazi u zvaničnu posjetu Sarajevu, gdje će sa zvaničnicima BiH razgovarati i o tom dokumentu.
Deklaracija je ogledalo odnosa koji imaju zvanični Beograd i Banjaluka i ona ima veliki značaj, kaže to Vukota Govedarica, predsjednik SDS-a, i dodaje da treba vidjeti kako će se sve to definisati.
”Konstatovaće postojeće stanje ali isto tako daće smjernice kako u budućnosti. Mislim da nam treba, rekao sam više puta, moderna nacionalna politika, ali ona ima svoje karakteristike. O tome sada ne bih govorio”, izjavio je Vukota Govedarica, predsjednik SDS-a.
Politika od Deklaracije očekuje političke smjernice. Analitika, pak u prvi plan stavlja motive za njeno donošenje. I Dodik i Vučić imaju više nego jake motive da se pozicioniraju kao lideri Srba u regionu.
”S jedne strane Dodik, kome se, očito, čini da mu je mala Republika Srpska i da želi da neke svoje stavove izveze ili nametne i malo šire. A s druge strane imamo Vučića kome svako malo u Srbiji spočitavaju da je izdao Kosovo. I mislim da negdje, ta Deklaracija na neki način, pokušava da to kompenzuje, da to pokaže da je on taj koji ipak vodi računa o Srbima i to ne samo na Kosovu već i mnogo šire. I mislim da će interpretacija tog sporazuma ići u tom pravcu”, istakao je Srđan Puhalo, psiholog.
”Jačanje tih nacionalnih identiteta na Balkanu nas generalno nikad nije odvelo u neku bolju budućnost nego je uvijek izazivalo nove probleme. Posebno ako vidimo šta se dešavalo juče u Hrvatskoj, probleme koje smo imali prethodnih nedjelja u Makedoniji. Mislim da je ovo potpuno pogrešan trenutak da insistiramo na ovakvim stvarima, a pri tom ništa nas ne sprečava da i u Republici Srpskoj i ovdje jačamo svoj jezik i kulturu”, kazala je Ivana Jeremić iz CIN-a Beograd.
Iako nije najavljeno, Deklaracija se nameće kao jedna od tema o kojoj će predsjednik Srbije razgovarati sa zvaničnicima u BiH sljedeće sedmice. Pitanje granice ali i sva druga neriješena pitanja takođe su na stolu.
”Mislim da ćemo pokušati da otvorimo priču i definišemo gdje Srbija ima interes za razmjenu teritorija, da se neke nelogičnosti oko granice isprave i da BiH u tome aktivno učestvuje. Biće puno konkretnih i praktičnih tema, ali ne očekujem priču o autoputu jer o tome nema saglasnosti unutar BiH, niti mislim da će je biti u skorije vrijeme“, rekao je član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.
Neriješenih pitanja je mnogo, a posjeta dvodnevna. Srđan Puhalo kaže da ne očekuje da jedna posjeta doprinese otopljavanju odnosa Beograda i Sarajeva.
”Čini mi se da je Vučić taj koji može više ovo kapitalizovati nego BiH. Odnosno, ja očekujem da će Vučić biti vrlo politički korektan, da će davati vrlo pomirljive izjave. Ali postavlja se pitanje da li će iza tih izjava uslijediti neke konkretne akcije, odnosno da li će te izjave imati uticaja na lidere, prije svega Bošnjaka, a onda i Srba da postanu konstruktivniji u samoj BiH”, komentarisao je Puhalo.
Aleksandar Vučić u zvaničnoj posjeti BiH biće 7. i 8. septembra. Nakon više neuspjelih najava dolaska njegovog prethodnika Tomislav Nikolića, biće to prva zvanična posjeta predsjednika Srbije Sarajevu od mandata Borisa Tadića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.