Kazaz za N1: Šta Izetbegović mora naučiti od Vučića

Vijesti 07. sep 201718:12 > 18:25
N1

O porukama predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i očekivanjima nakon posjete Sarajevu za N1 je govorio Enver Kazaz, profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.

Kazao je da je pozorno pratio sve poruke koje su stigle danas, i utvrdio da imamo dvostruke poruke iz glavnog grada BiH vezane za Vučićevu posjetu.

“Prve su one koje traže dlaku u jajetu i zamjeraju Vučićevu prošlost. Time ističu vlastitu desničarsku politiku, pod lažnim patriotizmom. Imamo i nekritičke poruke, koje s oduševljenjem govore o posjeti. To govori o nekoj vrsti hipokrizije na političkoj sceni i nemogućnosti da se ona racionalno analizira”, kazao je Kazaz.

Tvrdi da Vučić u Sarajevo dolazi u vrlo nepovoljnoj situaciji po njega u Srbiji.

“Izraženija je svijest da je Kosovo na granici da bude priznato u toj zemlji kao država. O tome je govorio i Ivica Dačić. To je najteže za Vučića, a posjeta u BiH dolazi kao kec na desetku jer se pred licem međunarodne zajednice pokazuje kao pragmatičan političar”.

U cijeloj posjeti Kazaz primjećuje značajan momenat, koji se tiče i Bakira Izetbegovića.

“Vučić za kojeg je Izetbegović rekao da je pragmatičan političar, ja bih rekao da je vješt. U Sarajevu se ne gleda na Vučića iz perspektive srbijanskog društva. On mora da balansira između Rusije i Njemačke, i on to radi savršeno. On Srbiju vodi na oštrici noža između NATO-a i onoga što od njega traži Putin. Morat će prevagnuti. Srbija sada ne može načiniti taj korak. Veže se tu i Kosovo i Republika Srpska”.

U kontekstu posjete pomenuo je i Deklaraciju o zaštiti srpske kulture i jezika:

“Dodik, Cvijanović i premijerka Srbije potpisuju na način pisaca 19. stoljeća. Stvar je smiješna. Niti je srpska kultura i jezik ugrožen, nego institucije RS i Srbije štite to. Niko u RS ne može osporiti da djeca iz RS ne uče srbijanske pisce. Čemu takav čin?”

Pomenuo je i Dačićev tekst o potrebi rješavanja pitanja Kosova, odnosno da Srbi na Kosovu dobiju autonomiju na sjeveru.

Vučić tu da se pojavi kao nacionalni vođa koji brine o interesu Srba. Važno je to analizirati. Nas u regiji čeka paradigmatski obrat. Kosovo je država. Šta se događa? Da li to vozi projkenu politike Beograda prema RS, da se više podržava, da uz pomoć Srbije dobije što više elemenata države unutar BiH, za sada”.

Smatra da pomenutu Deklaraciju treba gledati u tom pogledu.

“Njene poruke su namijenjene i međunarodnoj zajednici koja se mora i treba opametiti, pa pomalo davati Srbiji ustupke. Deklaracija u Sarajevu nije analizirana na odgovarajući način, kao ništa. Prošla je ugluho”, izjavio je Kazaz

Izetbegović da uči od Vučića

“Bošnjačka politička elita, konkretno Bakir Izetbegović morao bi od Vučića da nauči nešto. Vučić drži dobre odnose sa Merkel i Putinom, Izetbegović sa Erdoganom. Tako ne može. Politiku mora okrenuti sekularnim vrijednostima i Evropi, ne odričući se veza sa Turskom. Ako je Turska toliko pristutna u BiH, to je signal za Evropu da radi loše stvari po BiH, i da je na taj način kažnjava”, smatra profesor Kazaz.

Tvrdi da lideri u regiji više izazivaju krize i time dokazuju svoju političku nedoraslost. BiH – Hrvatska, Srbija – Kosovo, Makedonija, Crna Gora – sve su to zemlje sa unutrašnjim ili međudržavnim sukobima.

Zašto lideri izazivaju krize?

“Zato što ne mogu da riješe ekonomske. Više je posla u BiH uradio gospodin Šarović, onog stvarnog posla, nego svi ovi izvikani lideri. Građani ne primijete to u dovoljnoj mjeri. Ozbiljnije je Mektić Bošnjake predstavljao u Evropi nego Izetbegović. Na optužbe o radikalizaciji Mektić je odgovorio podacima obavještajinih službi, a Izetbegović nije našao za shodno da promijeni svoj politički diskurs”, smatra Kazaz.

On vjeruje da se Vučić u Srbiji doživljava kao autokrata, i da tamošnji mediji često pišu o tome.

“Kada bi se mjerilo to, Vučić bi bio na listi koji su nepoželjni – ali njegova retorika je najvještija u zadnjih 20 godina. Odakle sposobnost? Svjestan je da retoričkim planom može da dobije simpatije u regiji i Evropi.”

O porukama prijateljstva sa BiH

“Da je Vučić stvarno ideološki prijatelj BiH, sproveo bi usvojenu rezoluciju o Srebrenici, i izučavao bi se genocid u školama, a ne bi pravio Deklaraciju kao kakav lingvist. Insistrao bi na NATO-u, to je strateški čin. Ne bi BiH sa Srbijom držao na oštrici o kojoj sam govorio. Vučić je dogovorio neke politke danas u BiH, ekonomske i to je važno.”

Hrvatska i Srbija bi bile pravi prijatelj BiH kada bi pustile BiH da se iznutra konstituiše, ocijenio je Kazaz – uz tvrdnju da je prisutna paternizacija iz Beograda i Zagreba prema Srbima i Hrvatima iz BiH, koje doživljavaju kao svoju dijasporu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.