Početak preuranjene predizborne kampanje u BiH

Vijesti 17. sep 201718:25 > 19:20
N1

Unutrašnji politički ratovi na različitim frontovima, dužnosnici susjednih zemalja koje čini se sve više zanimaju bh. problemi, umjesto sopstvenih. Međunarodni faktor - zabrinuti. Preuranjeno predizborno ozračje u BiH.

Milorad Dodik u sred Beograda javno sniva o, kako kaže, političkom, nacionalnom i državnom jedinstvu Republike Srpske i Srbije – SDA teritorijalni integritet i suverenitet države – brani saopštenjem.

Poručuju, Milorade – uzalud sanjaš. Ostale stranke i institucije – šute. Igor Crnadak danas – na istu temu kaže:

“Srce svih nas koji živimo u RS je jednim dijelom i u Srbiji. I svi mi iz RS kad odemo u Beograd osjećamo se lijepo i među svojima, a to što gospodin Dodik godinama manipuliše sa tim to je druga stvar, i mislim da je to već narod prepoznao. Na kraju moj odgovor na vaše pitanje je isto pitanje: Šta bi s referendumom o nezavisnosti koji je Dodik obećao 2006.?”

Referenduma, bar do daljnjeg, neće biti, no izvjesno je približavanje RS i Srbije. Na pomolu zajednička Deklaracija o jeziku.

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije je kazao: “Zluradima još jednom poručujem da deklaracija nema nikakve veze ni sa kakvim hegemonizmom i šovinizmom već ima za cilj da pravovremeno i adekvatno zaštiti srpski jezik i pismo”.

I dok Dodik, kako kaže opozicija u RS-u, po Srbiji otvara autoputeve, uživa u vožnji helikopterom – entitet propada. Negdje se mora podvući crta.

“U čemu je sporan makedonski scenarij? Ja mislim da je makedonski scenarij sporan njima što je donio demokratiju i što bi nekakav takav sličan scenarij ovdje donio demokratiju”, pitao je Dragan Mektić, ministar sigurnosti u BiH.

Stiže odgovor: Nečuveno je da jedan funkcioner poziva na sukobe, haos i nestabilnost. Makedonski scenarij, kaže potpredsjednik Skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić – moguć je jedino u redovima institucija Bosne i Hercegovine. A tamo se opet ne zna – ko, s kim, za kakve interese djeluje – ko s kim sarađuje, ko kome radi iza leđa – no jasno je da zbog mnogobrojnih, a različitih, uglavnom ličnih ciljeva – državna vlast – ne funkcioniše.

Za to vrijeme, susjedi, među kojima najglasnija, hrvatska predsjednica – bh. građane etiketira kao potencijalne teroriste. Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije – analizirao je kako ističu destruktivno djelovanje predsjednice. Pa kažu, unutrašnje hrvatske probleme, lične frustracije i aspiracije – Kitarović prebacuje na vanjskopolitički teren.

“Kada dođemo do informacija o njenim izjavama s najvišim zvaničnicima država ili međunarodnih organizacija mogu slobodno reći da se radi o klasičnom blaćenju BiH, Bošnjaka, muslimana općenito u BiH. Zabrinjava sadašnja politika Hrvatske sukladno njenom članstvu u EU i NATO i zato što ima dostup do određenih krugova”, smatra Zijad Bećirović iz IFIMES-a.

Upravo su iz NATO krugova sa samita u Tirani poručili : stabilnost i sigurnost Zapadnog Balkana može biti ugrožena usljed radikalizma, organizovanog kriminala, migracija, ekonomskih problema ili “malignog uticaja iz Rusije”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.