Gost Novog dana bio je doc. dr Slaven Grbić, veterinar u Azilu za pse u Banjoj Luci.
Na pitanje koliki su kapaciteti banjalučkog azila Grbić je kazao da su “manji nego što ima pasa”.
“Nadamo se da će određeni dio pasa ući u program vraćanja na lokaciju hvatanja. Na nekim lokacijama vratimo pse nakon sterilizacije. Prošla godina je bila teška, s vremenskim nepogodama, tako da smo imali više pasa na ulicama.”
Azil se finansira iz budžeta grada, a jedan takav projekat mnogo košta.
“Uklapamo se u ono što imamo. DogTrust u Britaniji ima godišnji budžet 150 miliona maraka, psi u azilima u Sloveniji koštaju mjesečno preko 150 eura. Dolazimo do zaključka da mi radimo što možemo sa sredstvima što imamo. U doba krize ipak ne možemo previše zahtjevati od lokalne zajednice. Ipak ne bi valjalo niti da nemamo niti jednu mačku i psa na ulici, jer bi onda imali miševe i pacove. To je čista biologija“.
Na području Kantona Sarajevo 678 ujeda pasa zabilježeno je u prvih osam mjeseci prošle godine.
“U 2013. godini u Banjoj Luci zabilježeno je 11 ugriza, a u toku 2014. godine nije bila velika razlika u tom bMi smo 2007. pokrenuli edukaciju djece. Uspjeli smo smanjiti broj ugriza, ali dešavaju se pojedinačni slučajevi. Kada neko ugleda čopor pasa treba paziti da se ne uđe u čopor i ne treba bježati. Ako je rep podvijen, pokazuje zube i reži to je znak da bi mogao napasti. Ne treba pokazivati strah. Psi znaju napasti jer se samo uplaše čovjeka“, kazao je Grbić.
Doc. dr Slaven Grbić smatra kako je potrebno formirati higijeničarske službe i azile. Također smatra da se u sistematski pristup moraju uključiti institucije, veterinarske organizacije, nevladine organizacije, pa sve do vlasnika i građana koji trebaju shvatiti da pas nije za jedan dan.
“Kada sve to budemo imali moći ćemo govoriti o sistematskom pristupu rješavanju ovog problema, a potrebno je spriječiti nekontrolisano parenje“.