Iz Banje Luke uživo u Novi dan javila se Ivana Korajlić iz Transparency Internationala.
“Nejasno je, posebno prijava koju je Agencija za bankarstvo dala Tužilaštvu bez dodatnih informacija ko je bio odgovoran, koje su zakonske odredbe prekršene. U samoj prijavi, u nekoliko rečenica, se govori da je gospodin Ševaljević utvrdio kako postoji nedostatak. Obje prijave su podnesene protiv neimenovanih lica zaposlenih u banci“, odgovorila je Korajlić na pitanje kako je moglo nestati 10 milion maraka, a da o tome nema tragova.
Transparency International je vršio pritisak u ovom slučaju, ali nisu dobili tražene informacije od Ministarstva finansija RS-a.
“Uputili smo niz dopisa Ministarstvu finansija i Agenciji za bankrarstvo. Prvobitno smo od Agencije za bankarstvo dobili odgovor da se radi o službenoj tajni, iako je po zakonu javni interes ispred službe.”
Veliki broj klijenata banke je u pitanju, kao i sredstva Bobar banke koja su bila u opticaju.
“I tu ćemo podnijeti tužbu, iako smo od Agencije za bankarstvo dobili dokumentciju koja se odnosi na prijavu o Tužilastvu i prijavu upravnika. Od Ministarstva finansija tražili smo izvještaj sa sjednica za nadzor i koordinaciju sektora, ali je rečeno da su to interni akti koje oni nisu dužni dostaviti“, rekla je Korajlić u jutarnjem programu N1 televizije.
Nezaposleni ljudi, njih čak 206, vraćaju tuđe kredite.
“Trebalo bi se znati ko je odobravao kredite, ko je odgovoran i na koji način su sklopljeni ugovori”, smatra Korajlić iz Transparency Internationala.
Postavlja se pitanje zašto je Vlada Republike Srpske odustala od Bobar banke.
“Nevjerovatno je da su bile kontrole, a da se reagovalo tek sada. Proces likvidacije se završio nevjerovatno brzo, s ciljem da se ni javnost ni nadležni organi ne bi previše uplitali u slučaj. Možemo sumnjati o želji za zataškavanjem slučaja.”
Za kraj gostovanja na N1 televiziji, Ivana Korajlić se osvrnula na cjelokupnu političku situaciju u BiH, tj. na neispunjena obećanja vlasti.
“Uvijek je lakše davati grandiozna obećanja pred izbora nego se fokusirati na plan za naredni period i riješiti postojeće probleme u kojima se država nalazi. Lakše je obećati velike investicije, aerodrome, puteve, autoceste iako ih je nemoguće ispuniti u ovakvoj situaciji nego se koncentrisati na pitanje korupcije i siromaštva koje niko ne rješava.”