Federalna ministarstva kojima je sjedište u Mostaru, a koja se sada nalaze u unajmljenim objektima na različitim adresama, uskoro bi trebala biti smještena u zgradi tzv. "Staklene banke", a cijena postignuta po javnom pozivu, koji je objavila “Privredna banka“ u likvidacijskom postupku, iznosila je oko šest miliona maraka.
“Staklena banka” u Mostaru izgrađena je prije 30 godina i nikad nije potpuno dovršena. Tokom rata je devastirana a godinama poslije predstavlja okupljalište beskućnika.
“Nekada je ovo trebalo biti velelepna banka, sad je smetljište i smrdi. Ruglo grada”
“Bolje da se u bilo šta preusmjeri nego da ovako stoji”.
“Bez obzira ko je kupio bolje da je manje ruševina u gradu”, kažu građani Mostara.
Pet puta u posljednjih deset godina objekat “Staklene banke” bio je oglašen za prodaju, ali ozbiljnih ponuda nije bilo. Šesti pokušaj prodaje je uspio. Interes je pokazala Vlada FBiH koja će u ovu zgradu smjestiti 5 entitetskih ministarstava sa sjedištem u Mostaru. Ugovorne strane su odredile ukupnu kupoprodajnu cijenu od skoro 6 miliona KM, od čega je Vlada FBiH, kao kupac, već u vidu depozita uplatila deset posto, no zbog poreskih dugovanja banke u likvidaciji, postoji mogućnost da cijena bude smanjena.
“Poresko dugovanje Gospodarske banke D.D. Mostar iz nekog ranijeg perioda nije direktno vezano za natječaj i kupovinu zgrade, ali bi svakako bilo korisno da se dio plaćene cijene vrati u Budžet Federacije BiH na ime nenaplaćenih potraživanja. Gospodarska banka d.d. Mostar u likvidaciji je Rješenjem zemljišnoknjižnog odjela Općinskog suda u Mostaru od dana 16.12.2016. godine, a pravomoćno dana 04.01.2017. godine, uknjižena kao vlasnik nekretnine. Ugovor će biti potpisan nakon što Kantonalni sud u Mostaru riješi po žalbi na pomenuto rješenje koje je 06.04.2017. uložilo Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine“, naveo je Davorin Korać, direktor Službe za zajedničke poslove.
Jedno vrijeme se kao najozbiljniji kupac zgrade spominjala Hypo banka koja je bila potpisala i predugovor vrijedan oko 5 miliona KM, ali je odustala od kupovine uz obrazloženje kako je “loša statika objekta, te da u slučaju potresa zgrada puca po svim nosivim gredama.
Prije svega, potrebno je obnoviti ovu zgradu, koja je u toku rata pretrpila značajna oštećenja. Međutim, pitanje je da li će to biti i izvodivo, s obzirom na to da se značajan broj mostarskih arhitekata slaže u ocjeni da je zgrada loše projektovana.
Stabilnost nije upitna, kaže sin bivšeg jugoslovenskog premijera Džemala Bijedića, koji je projektovao zgradu.
“Da nije bezbjedno ne bi izdržala tolika granatiranja tokom rata. Drugo, ja sam bez obzira na to što su stručnjaci gledali predložio Vladi da uzmu stručnjaka, eminentne statičare, da oni ponovo to pregledaju. Ako ima problema, to se može sanirati i to je hiljadu puta bolje nego da se pravi nova zgrada“, komentarisao je Dragan Bijedić, projektant.
Trenutno se za iznajmljivanje prostora za ova ministarstva izdvaja značajna suma novca, neka se nalaze i u hotelu Ero koje je u vlasništvu Zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje, a koje je u procesu prodaje Vladi HNK.
“Što se tiče institucija koje su trenutno smještene u hotelu Ero, one mogu ostati do kraja ove godine kako su već s nama ranije dogovorili, za ubuduće će morati dogovarati s novim vlasnikom“, rekao je Tomislav Kvesić, portparol Zavoda PIO/MIO FBiH.
Do kraja godine trebao bi se završiti započeti postupak kupovine “Staklene banke” te odmah početi raditi na trajnom smještaju federalnih institucija sa sjedištem u vlastite prostorije, u kojima će svoje urede imati i predsjednik i dopredsjednici FBiH, premijer i njegovi zamjenici, a predviđeno je da se u njoj nalaze dvije dvorane, konferencijska, te dvorana za održavanje sjednica Federalne vlade. Građani se nadaju da se na obnovu neće čekati mnogo, te da će ruševina koja je godinama predstavljala ruglo grada uskoro zasjati u novom ruhu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.