N1 u rodnom mjestu: Čiji je pjesnik Antun Branko Šimić

Vijesti 07. okt 201717:36 > 19:20
N1

N1 televizija posjetila je malo hercegovačko mjesto - Drinovce, rodni kraj velikog pjesnika Antuna Branka Šimića. Njegova drinovačka rodna kuća, danas je i muzej, a Šimićeva porodica njegovo stvaralaštvo čuva od zaborava.

“Čovječe, pazi da ne ideš malen ispod zvijezda”, prvi su stihovi “Opomene” Antuna Branka Šimića, čovjeka koji je bitno obilježio bosanskohercegovačku književnost i kulturu, ali i književno stvaralaštvo cjelokupnog južnoslavenskog prostora.

U Šimićevim rodnim Drinovcima i osnovna škola nosi po njemu ime, ali i po njegovu bratu Stanislavu Šimiću. Nastavnici, djelatnici i učenici ove škole iz dana u dan trude se kroz nastavu književnosti, ali i vannastavne aktivnosti razvijati svijest o važnosti očuvanja Šimićevog pjesništva od zaborava.

“Što se tiče samog imena škole – i u svjetskoj, i u evropskoj i u hrvatskoj književnosti ime Antuna Branka Šimića samo po sebi je jedno veliko ime. Prema tome, doista mi je čast da sam i kao učenik i kao djelatnik pod ovom školom, koja je nositelj imena našeg pjesnika”, kaže Anita Kolak, ravnateljica OŠ Antuna Branka i Stanislava Šimića.

Svega nekoliko metara od škole je i rodna kuća Antuna Branka Šimića, u sklopu koje je i mjesna kavana, koja po njemu nosi ime. A unutar kuće spomen-soba. Muzej, koji je sačinjen od stvari koje su sakupljali Šimićevi rođaci, ali i mještani Drinovaca.

“Ovo je spomen-soba koja se nalazi u rodnoj kući Antuna Branka Šimića. U njoj se nalaze stvari koje je sakupljao moj muž, naša djeca zajedno sa mnom, ali također uz pomoć naših sugrađana – naših Drinovčana koji su nam davali pojedine stare stvari da bismo mogli napraviti ovaj muzej. Znači, zahvaljujući njima”, ističe Snježana Šimić.

Zahvaljujući njima, a ne politici. Tvrdi to i obitelj Šimić, koja nas je ljubazno dočekala. U spomen-sobi kroz stare fotografije i rukopise oživljavaju se vremena u kojima su se umjetnost i zajedništvo, kažu, znatno više cijenili i njegovali. Kroz ovu kuću prošli su brojni velikani – od Dragutina Tadijanovića, Kaštelana, Skendera Kulenovića pa sve do Mostarskih kiša. Svi su odreda poštivali ovog velikog pjesnika, koji se jednostavno može nazvati – našim poručuje rođak Antuna Branka Šimića.

“To je bilo svojatanje – hrvatski književnik, bosanskohercegovački književnik. On je rođen u Bosni i Hercegovini. Bio je u Širokom Brijegu, pa je bio u Vinkovcima, zatim u Zagrebu. U ovoj se situaciji on može svojatati ovako ili onako, država se podijelila. Ali on je rođen u BiH, dakle bosanskohercegovački književnik, koji je kao Nikola Tesla – rođen u Smiljanu, ali živio u Americi i tamo je pokazao svoje znanje”, dodaje Stanislav Šimić.

Mnogim je velikanima Bosna i Hercegovina bila mjestom rođenja, baš kao i Antunu Branku Šimiću. A “pjesnici su”, kako kazuju i Šimićevi stihovi, “čuđenje u svijetu”. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.