Roditelji, rodbina i sugrađani poginulih mladića na Kopu Dubrave u februaru 2015. godine danas su mirnim protestom pred sudom u Živinicama tražili da se predmet pomanke sa mrtve tačke jer do sada nije zakazana ni jedna rasprava.
Krive sud da opstruira proces jer je su optužnice podignute proitv rukovodstva rudnika kreka i kopa Dubrave.
Majka poginulog Adela Šehića danas se ponovo prisjetila noći kada je njen sin dobio poziv da dođe sa traktorom na površinski kop Dubrave.
“Zazvonio je telefon. On se javi. Portir. Da ide, da tovari ugalj, devet traktora da puste. On nije htio. Molio ga je nekoliko puta, ima to kod inspektora, u njegovom mobitelu. Onda reče: Mogao sam još večeras. Uze 70 maraka da plati ugalj, obuče čarape i krenu”, prisjetila se Izeta Šehić.
Adel se nije vratio kao ni Alem Dedić, Reuf Alibašić i Edin Herić koji su ostali zatrpani na kopu Dubrave. Roditelji tvrde da poginuli nisu krali ugalj.
“Djeca su išla i kupovala ugalj, gotov ugalj koje radničke mašine iskopaju i djeca se pozovu. Dođu s traktorima i utovare ugalj između smjena. Za nekih sat vremena izađe i do 20, 30 traktora. To je prodaja uglja bila za koju je i znao generalni direktor koji je bio u talu”, kazao je Mirsad Herić, otac poginulog Edina Herića.
Roditelji sumnjaju da se vrše pritisci na sud da namjerno odugovlači proces, a sud to negira.
“Ovo su ugasili, mog sina, mladi pupoljak ruže. Odmah da ovo predsjednik preuzme. Ako nije sposoban, neka ide u komunalno i predsjdenik i sudija. Neka daju ljude koji su specijalni da ovo završe”, kazala je Sahba Herić, majka poginulog Edina Herića.
Ibrahim Bubić, predsjednik Opštinskog suda Živinice je odgvorio: “Glavni razlog je da je dvoje sudija otišlo u penziju, treći sudija koji je dužio predmet, otišla je na Kantonalni sud Tuzla. Sudija koji je zadužio predmet morao je po prioritetu da rješava”.
Pitanje novinara: Znači nikakvih pritisaka nije bilo kako roditelji tvrde? “Ma, kakav pritisak!”, kazao je Bubić.
Još prošle godine su potvrđene optužnice protiv šest osoba uposlenih u Rudniku Kreka i na površinskom kopu Dubrave, između ostalog, da su bili upoznati sa nestabilnošću kosina, a da su dozvolili ulaz trećim licima.
Iz Općinskog suda Živinice kazali su da će omogućiti zakonsko, transparentno i javno suđenje kako bi otklonili sve sumnje da se na ovaj sud vrši pritisak. Između ostalog, tražit će i prisustvo OSCE-a na suđenjima. Prvi pretres zakazan je sa 8. novembar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.