Dijalizni bolesnici samo su jedan dio onih koji su u proteklom periodu štrajkom ili protestima odlučili tražiti veća prava i bolje uslove života. Problemi su im zajednički, obećanja vlasti takođe.
Pezioneri u Federaciji BiH jučer su iskazali svoje nezadovoljstvo, praznih novčanika i siti Vladinih obećanja. Svjesni da nisu jedini u teškoj situaciji, danas sumnjaju da to može promijeniti njihovu situaciju.
“Ma nisu jedini, ali šta činiti? Nisam pametan. Oni su tako dobro uvezani u Vladi da im ne možete ništa”, kaže jedan penzioner.
Radnici Vitezita koji su pješke došli na proteste u Sarajevo, zdravstveni radnici u Kantonu Sarajevo koji štrajkuju već 13 dana, ipak vjeruju da mogu. Digli su svoj glas, tražeći ono što vjeruju da im pripada.
Da razloga za proteste imaju, građani pokazuju na društvenim mrežama. No, nerijetko je to jedini oblik aktivizma. To najbolje pokazuju protesti protiv redukcija vode u Sarajevu. Glas protiv problema hiljada ljudi, diglo je svega njih stotinjak, što otvara pitanje postojanja kritične mase.
ANKETA:
”Ona prava kritična masa odlazi vani, a oni koji moraju ostati ovdje oni ne protestuju.”
”Svi smo nezadovoljni, svi smo kritična masa.”
Među onima koji napuštaju BiH, nezadovoljni stanjem i perspektivom, najviše je mladih. Kao i među nezaposlenim. No, na protestima protiv nezaposlenosti mladih pred Vladom Federacije, pojavila su se samo dva čovjeka.
ANKETA MLADI:
”Mislim da se oni više okreću nekim drugim stvarima, mada bi im to trebao biti prioritet, al’ eto.”
”To je, ja mislim, problem većine. Po mom mišljenju, trebali bi izaći, imaju pravo glasa i pravo na proteste.”
Sve je više onih koji smatraju da ovakvo stanje savršeno odgovara vladajućim strukturama.
“Mislim da se nalazimo u jednom začaranom krugu straha i nedostatka nade. Zapravo je to razlog da ljudi ne izlaze na proteste i odlaze iz ove zemlje”, tvrdi Rubina Čengić, novinarka magazina Start.
“Svi mi protestujemo za 17 feninga više, za 10 maraka više. Niko ne protestuje jer će u BiH za 10 godina biti na rijekama 10 elektrana. To su stvari koje su bitne”, kaže Brano Jakubović, frontmen “Dubioze kolektiv”.
Nezadovoljni su i penzioneri i mladi, novinari i muzičari. Promjene su moguće. Prilika su već naredni izbori.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.