Gost Dana uživo bio je Milan Tegeltija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.
Visoko sudsko i tužilačko vijeće donijelo je nekoliko važnih odluka o radu Sudova i Tužilaštava u BiH. Ocijenjeno je da VSTV osuđuje pritiske na pravosuđe koji su došli iz RS i Srbije u slučaju prvostepene presude Naseru Oriću i zahtjeva političkog vrha Republike Srpske o povlačenju sudija i tužilaca iz ovog entiteta, a koji rade u državnim pravosudnim organima.
Kako stati u kraj pritiscima?
”Teško je, ne može se u kraj tome stati odmah. Ne preostaje nam ništa drugo nego da radimo svoj posao. Svi ti problemi koji smo zatekli i krenuli da ih rješavamo s našim partnerima. Mislim da će vrijeme pokazati da je ovaj saziv VSTV duboko opredjeljen da unaprijedi ono što se godinama stavljalo pod tepih”, rekao je Tegeltija gostujući na N1.
Tegeltija je u razgovoru za N1 istakao da niko nije zaštićen niti na bilo koji način povlašten: ni stranke, ni pojedinci. On je ponovio da je neprimjereno komentarisati nepravomoćne presude u bilo kojem predmet pa ni u postupku protiv Nasera Orića.
”Mi smo tu potpuno jasni, koji god političar je u pitanju ili politička stranka. Potpuno je neprimjereno komentarisati nepravomoćne presude. Stalno dajemo saopćenja.Treba sud pustiti da radi nezavisno. Predmet Orića nije još završen, on traje, ovo je samo jedna faza postupka”, pojasnio je gost Dana uživo.
Šta bi značilo za državne pravosudne institucije kada bi se povukle sudije iz Republike Srpske?
”Ne mogu spekulišem o stvarima koje se mogu desiti. BiH je država dva entiteta i tri konstitutivna naroda. VSTV je nastao u jednoj takvoj ustavnoj kontsrukciji sporazumom o prenosu nadleženost FBIH, RS i Brčko distrikta. Ne bih želio spekulisati s tim – šta bi bilo kad bi bilo. Političari imaju pravo da traže ostavke, ali kada bi došao poziv zvaničnih institucija, pričali bismo. Ne treba u ovom trenutku takvim pričama davati na značaju”, dodao je gost Dana uživo.
Priča o haosu u pravosuđu postala je česta tema u ovdašnjoj javnosti. Gost Dana uživo smatra da takve priče nemaju realan osnov. Problema, istakao je, ima, ali navode o haosu ocijenio je – populističkim.
”Mislim da su kritike prije svega populističke. Pravosuđe ima velike probleme, mnogo je stvari koje nisu uređene i koje treba urediti. Ova priča koja govori populistički o jednom haosu, ne odgovara istini. Ona je rezultat nekih retrogradnih struktura unutar pravosuđa. Mislim da populizam može da naštetiti svima. U principu, ne možete mjeriti rad pravosuđa na osnovu populističkih izjava već na osnovu konkretnih rezultata. Vidjećemo kakvi će ti rezultati biti”, naglasio je on.
Građani Bosne i Hercegovine nemaju povjerenja u pravosudne institucije. Priznao je i to naš sagovornik uz ocjenu da pravosuđe, kao dio društva, ne može biti ni puno bolje ni puno gore od ostalih dijela cjeline.
”Građani BiH definitivno nemaju povjerenja u pravosuđe BiH, makar u većinskom smislu. No građani BiH nemaju povjerenje u ništa što predstavlja državu. Pravosuđe je dio društva, ne može biti ni puno bolje ni u puno gore u percepciji građana. Postoje objektivni razlozi za kritiku kao što je recimo nedostatak rezultata u borbi protiv korupcije i kriminala”, priznao je Tegeltija.
Slučaj “Dževad Haznadar”?
”Ja nemam pojma u kakvoj je fazi neka krivična prijava, ono što ja mogu kazati jeste da ne poznajem gospodina Haznadara i ne znam uopće o čemu se radi. Ne vidim o čemu uopće mogu da govorim u kontekstu tog predmeta. Disciplinski tužilac je našao da tu nema kršenja discipline”, rekao je on.
Uskoro video kompletnog gostovanja Milana Tegeltije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.