Original Dejtonskog mirovnog sporazuma nalazi se u Parizu, gdje je sporazum i potpisan, 1995. godine. No, čak ni oni koji su ga u ime zemalja potpisnica potpisali, originalni dokument nisu dobili, kaže nekadašnji član Predsjedništva BiH, Momčilo Krajišnik.
“Tada nikome nije dato u ruke, Dejtonski sporazum. U ime srpske strane iz Republike Srpske, u Parizu je potpisao gospodin Koljević. Ja nikada nisam vidio originalni Dejtonski sporazum koji je on eventualno donio. Imao sam utisak, bio sam siguran da taj sporazum Nikola nikada nije donio iz Pariza”, kaže Krajišnik.
Za primjerak sporazuma koji je ujedno i Ustav BiH, na zahtjev prvog čovjeka državnog Predsjedništva, 2008., Željka Komšića, ustanovljeno je da ga nema u državnom Predsjedništvu, niti u arhivu kolektivog šefa države.
”Ja samo znam da ga 2008. nije bilo, niko ga nije imao niti je bilo ko rekao da postoji bilo kakav primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma u BiH. U Predsjedništvu ga nije bilo”, kazao je bivši član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Komšić pojašnjava da bi se svi bilateralni i multilateralni sporazumi morali čuvati u ministarstvu spoljnih poslova. Primjerak Dejtonskog sporazuma u susjednoj Hrvatskoj čuva se u ministarstvu spoljnih poslova. No, u BiH to nije slučaj. U Arhivu BiH, gdje se čuvaju svi dokumenti institucija kažu da primjerak Dejtonskog mirovnog sporazuma nikada nije ušao ni bio pohranjen kod njih.
“Takav dokument u svim tim kotrolama nije nikada postojao od tog datuma nastanka, 1995. godine pa sve do danas, 2017.”, navodi Saša Klepić, direktor Arhiva BiH.
Uprkos činjenici da se rad institucija BiH i cijeli ustavni poredak od potpisivanja Dejtona do danas temelji na ovom dokumentu, osim Komšića 2008., čini se da nijedan saziv nije postavljao pitanje posjeduje li BiH taj dokument.
”Kad sam bio član Predsjedništva, nismo se pretjerano za to zanimali, imali smo kopije, po njima smo radili i smatrali smo da to negdje postoji”, navodi Krajišnik.
Gdje je primjerak Dejtonskog sporazuma pitanje je i u Srbiji, čiji je ministar Ivica Dačić rekao da nije u posjedu vlasti. Od zemalja potpisnica iz regiona, ima ga samo Hrvatska. Dok se polemiše o tome je li primjerak pronađen na Palama original ili kopija, na intrenetu se može kupiti jedan, za hiljadu maraka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.