Kolegij Narodne skupštine RS-a danas je odredio termin održavanja posebne sjednice na kojoj se očekuje stavljanje van snage odluke o referendumu u RS-u o Sudu i Tužilaštvu BiH.
Sjednica će biti održana u ponedjeljak 6. novembra s početkom u 10 sati.
Podsjećamo, zahtjev za povlačenje odluke podnijele su stranke vladajuće većine u RS, dok iz opozicije ukazuju da je vlast time pokazala strah za lične pozicije i devalvirala referendum kao mehanizam izjašnjavanja građana. Entitetski predsjednik RS Milorad Dodik tvrdi da se od referenduma ne odustaje, ali da će se sačekati na “srpsko jedinstvo” po tom pitanju.
Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić gostujući u emisiji Dan uživo na N1 televiziji prokomentarisao je svoju današnju izjavu kada je rekao da bi “referendum mogao propasti”.
“Republika Srpska je nakon mnogo otpora, prijetnji i ucjena uspjela da održi referendum o Danu RS. Uspješno je proveden, ali neke političke partije poput SDS-a su pokazale jednu vrstu dvoličnosti, jer su ministri priznali da nisu ni izašli na referendum ni učestvovali. Od tada do danas kriza se pokušala produbiti i eskalirati, ali nisu uspjeli. Oni su pribjegli metodama borbe koje nisu u bontonu lijepog ponašanja. Pokušali su izazvati incidente i blokirati NSRS za svoje mentore u Sarajevu kako bi pokazali da ne funkcioniše RS“, mišljenja je Stevandić.
“Bilo bi prerizično ući u projekat referenduma”
On je kazao da se ne smije napraviti avantura od referenduma nakon procjene o unutrašnjim podjelama u RS i dokazanoj neiskrenosti.
“Ne smijemo poniziti one zbog kojih je referendum raspisan”, smatra Stevandić koji dodaje da je “poznato da se Srbima sudi po zakonima koji su ustrojeni nakon krivičnog djela ili po zakonima SFRJ, te se Srbi osuđuju na višegodišnje kazne zatvora.”
“Bilo bi prerizično ući u projekat referenduma sa sumnjivom podrškom i prelaskom u reality sferu “duvaćemo u pištaljke ili provedite referendum, ako smijete“.
Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske naglašava da “treba procijeniti evropske okolnosti, Rusiju, SAD i Veliku Britaniju te u skladu sa unutrašnjim okolnostima u RS uraditi ono što je najpametnije.”
Stevandić ističe da bi neki jedva dočekali nove sukobe da se okrivi RS.
“Ja sam za referendum, ali nisam za to da on propadne radi naše želje da ga provedemo. Neki bi jedva dočekali nove sukobe da se okrivi RS. Kada donosite odluke one imaju reperkusije za čitavu RS. “
Ambasadorica SAD u BiH Maureen Cormack je podržala povlačenje odluke o referendumu.
“Oni su ostali na istim pozicijama kao ranije. Cormack je na čelu Ambasade SAD-a koja je bila protiv referenduma od početka. Dok je nenormalno da opozicija sada traži da se referendum provodi zbog potrebe da stalno bude u oponentskoj poziciji i iz nekog inata. Ja bih proveo referendum, bio bih rado i predsjednik Komisije, ali smatram ako postoji opasnost da taj referendum obesmisli rezultate ranijeg referenduma i takvog alata koji služi za zaštitu interesa RS onda nemamo pravo da uđemo u takvu vrstu avanture.”
Kako komentarišete najave peticije sa referendumskim pitanjem nakon sjednice?
“Referendum je savjetodavnog karaktera ali je bitno reći ako povlačimo referendum nismo ga ukinuli. Rekli smo da sada nema političke volje i jedinstva i odlaže se za vrijeme kada bude jedinstva. Peticija je nižeg stepena funkcionalne vrijednosti, ali će očuvati naš stav da odlučujemo za sebe“, rekao je Stevandić te za opoziciju istakao da “sa jedne strane rade dječije stvari, a sa druge neke veoma opasne.”
“Imaju spremne pištaljke, a ni sami ne znaju šta će da urade i umjesto dobre prakse ostavljaju za mogućnost da dogovaraju kako će izazivati nove ekcese u NSRS. To je dječije, ali sa druge strane i veoma opasno“, izjavio je Stevandić.