U Novom danu, uživo iz Banjaluke, javljao se analitičar, psiholog, kolumnista portala Frontal.ba Srđan Puhalo.
Na pitanje da li je novi Prijedlog zakona o javnom redu i miru Vlade RS-a, kojim se predviđa kažnjavanje “određenog ponašanja” na društvenim mrežama, pokušaj Vlade da se uguši sloboda govora i djelovanja, Puhalo je rekao: “Teško je govoriti šta je pozadina ovog zakona. Ljudi koji su ga predložili ne razumiju kakva je sama interakcija na društvenim mrežama. Oni ne razumiju sam taj fenomen i pokušavaju da društvene mreže svedu na nešto što bi moglo biti kafana i što bi mogli da rastjeraju. Široko je definisan ovaj zakon – narušavanje javnog reda i mira – šta to sve znači? Plašimo se da iza takvih uopštenih termina stoji zloupotreba od vlasti i sudova i tužilaštva. To jeste nešto čime vlast šalje poruku da s jedne strane društvene mreže jesu i opažaju se kao nešto što jeste opasno, ali umjesto da traže dijalog, oni to pokušavaju da sankcionišu novčanim kaznama i prijetnjom zatvorom“.
Na pitanje šta bi, da ovaj zakon zaživi, to konkretno značilo za sve građane RS-a, Puhalo je rekao: “Ne znam šta bi značilo. Ne vjerujem da bi spriječilo da javno izjavljuju svoje stavove jer sama poruka koja se šalje je veoma loša. Nisam siguran da jednim zakonom možete da utišate društvene mreže. Jasno je da mogu da kontrolišu novine i televiziju, dok su društvene mreže još uvijek nešto što oni ne mogu da stave pod kontrolu. To je prosto nešto što su prepoznali kao prijetnju i pokušavaju drastično da kontrolišu”.
Na komentar kako neki smatraju da je ovo klasični spin, Srđan Puhalo je rekao: “Ja mislim da nije. Ovaj zakon je u proceduri već odavno. Ovo je sasvim slučajno otkriveno sada i zbog toga je nastala bura ovih dana. Ovo je dobar alat da ljude koji drugačije misle, kritikuju vlast, sklone na određeno vrijeme, a da drugim pošaljete poruku da nije dobro da se to radi”.
Na komentar Alme Dautbegović-Voloder kako je zakon predložen samo nekoliko sedmica nakon upada policije u redakciju portala Klix, Puhalo je izjavio: “Nemojte to povezivati s Klixom. Korijeni toga su negdje od prije dvije, tri godine, kada su se desili protesti u Banjaluci i kada su društvene mreže prosto proključale zbog toga. Tada se skoro sva komunikacija odvijala preko društvenih mreža, a mediji su to pokušali da ignorišu. Mislim da su oni tada uvidjeli značaj društvenih mreža kao i opasnost i od tada razmišljaju kako da to spriječe i kontrolišu. Oni ne razumiju logiku mreža i ineterneta i onaj koji je pisao ovaj zakon je neko ko živi još u 20. vijeku i misli da se može spriječiti nametanjem tog zakona“.