Vlada Republike Srpske (RS) dala je danas saglasnost za usvajanje Strategije BiH za sprečavanje širenja oružja za masovno uništavanje 2018.-2022. godine.
Na sjednici entitetske vlade zaduženo je Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a i druge nadležne institucije da uzmu aktivno učešće u implementaciji ove strategije.
”Vlada RS-a smatra da Tijelo za nadzor nad sprovođenjem Strategije BiH za sprečavanje širenja oružja za masovno uništavanje 2018.-2022. godine nije nadležno za preduzimanje aktivnosti u skladu sa Rezolucijom 1540 Vijeća sigurnosti UN”, saopćeno je, nakon sjednice.
Usvojen je i Izvještaj o realizaciji Akcionog plana RS-a za provođenje Reformske agende iz oktobra 2017. godine.
Kako se navodi u Izvještaju, od ukupno planiranih 78 mjera, Vlada RS-a je do 30. septembra ove godine, u potpunosti realizovala 50 mjera (64,1 posto), a u toku je realizacija 28 mjera (35,9 posto).
”Možemo zaključiti, da od mjera čija je realizacija predviđena Reformskom agendom, do 30.septembra 2017. realizovano (u potpunosti i u toku) 78 od 78 mjera (100 posto)”, tvrdi se u saopćenju iz entitetske vlade.
Vlada RS-a je zadužila Ministarstvo finansija da, u saradnji s predstavnicima Vijeća ministara BiH i Vlade Federacije BiH, Izvještaj RS-a objedini u jedinstven Izvještaj o realizaciji Reformske agende BiH, te ga dostave delegaciji Evropske unije u BiH, u skladu s definiranim rokovima.
Sva ministarstva i drugi subjekti RS-a zaduženi su da daju maksimalan angažman na realizaciji aktivnosti datih u Akcionom planu RS-a za realizaciju Reformske agende, a koje još uvijek nisu u potpunosti realizirane, u skladu s definiranim rokovima.
Na sjednici entitetske vlade usvojena je Informaciju o pokretanju procedure za pristupanje programu Evropske unije „Pravosuđe 2014.-2020“.
Pristupanjem ovom programu stvorila bi se mogućnost za osiguravanje poštovanja osnovnih ljudskih prava i sloboda, te kvalitetnija saradnja zemalja regiona i Evropske unije povećanom razmjenom informacija, iskustava, dobrih praksi, a što bi doprinijelo unapređenju međunarodnih odnosa u ovoj oblasti i bržoj integraciji BiH u Evropsku uniju.
Njime se promovira sveobuhvatna i dosljedna primjena propisa EU u području pravne saradnje, građanskog i krivičnog pravosuđa, jednakosti među polovima, te borba protiv diskriminacije po bilo kom osnovu.
Entitetska vlada je prihvatila i Informaciju Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a o zahtjevu Ministarstva sigurnosti vezano za EU Visoku misiju o borbi protiv terorizma i prevencije nasilnog ekstremizma.
‘‘Vlada RS-a ne prihvata imenovanje koordinatora za prevenciju nasilnog ekstremizma bez saglasnosti njenih relevantnih institucija. Podržava da se koordinacija svih aktivnosti u oblasti prevencije i borbe protiv terorizma i nasilnog ekstremizma provodi kroz Nadzorno tijelo za implementaciju Strategije BiH za prevenciju i borbu protiv terorizma 2015-2020, te da se preko ovog tijela, a kroz Tim za praćenje sprovođenja Akcionog plana Vlade RS-a za prevenciju i borbu protiv terorizma za period 2016-2020. organizuju posebne edukacije zatvorskog osoblja kroz specijalizovane programe i podrške, među kojima je svakako i RAN podrška za zatvorsko osoblje u RS-u, odnosno BiH”, naveli su iz Vlade RS-a.