"Stalno smo u situaciji da govorimo da je mlijeko bijelo"

Vijesti 09. nov 201718:30 > 18:38
N1

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Denis Zvizdić u gostovanju na N1 izjavio je da je zadovoljan fazom u kojoj se nalazi proces pripreme odgovora na upitnik EU nakon faze stagnacije i blokada u procesu.

“U zadnja tri mjeseca imamo kvalitetan rad unutar grupa, želim da pohvalim njihove napore i stručnost”, izjavio je.

On je istakao da je BiH odgovorila na 28 plus tri od 36 poglavlja, i da je vrlo blizu da odgovori na kompletan upitnik.

“Možemo biti zadovoljni, ako ne dođe do tektonskih političkih poremećaja, o kraju 2017. godine možemo govoriti o roku kada ćemo poslati odgovore”, kazao je.

Kada možemo očekivati zeleno svjetlo za kandidatski status?

“Sve zemlje regije su dobile dodatna pitanja. Vrlo je moguće da će i BiH dobiti pitanja koja će tražiti pojašenjenje pojedinih odgovora. Imamo praksu u radu, neće biti problem odgovoriti na njih. Siguran sam kada zadovoljimo bazni uvjet – realno je da u narednoj godini možemo očekivati kandidatski status”.

O datumu kada bi BiH mogla postati članica EU

“Ljudi su neozbiljni kada se igraju datumima”, izjavio je Zvidzić komentarišući navode da BiH neće u EU prije 2024. ili 2050. kako govore neke analize.

“Takve datume koriste za političke svrhe. Nama su referentne dvije stvari. Tačno se zna koja faza prethodni kojoj fazi. Mi smo u fazi upitnika, pa ide screening, otvaranje poglavlja… Drugi referentni datum je onaj koji je rekao predsjednik Evropske komisije – proširenje EU do 2024. i da bude obuhvaćen cijeli Zapadni Balkan. Da nismo bezrazložno izgubili osam godina od 2008. do 2015. bili bi lider evropskih procesa. Nadoknađujemo izgubljeno, radimo kvalitetno, ne ide tako brzo kako bi svi željeli. Moguće je sustići dinamiku agende i procesa u regionu”, naveo je Zvidzić dodavši da BiH ne smeta susjedima koji se nalaze korak ispred u procesu EU integracija.

Nova hapšenja funkcionera

Zvizdić je komentarisao i današnja haopšenja Predraga Kurteša i Dragana Miokovića – kazavši kako ne zna detalje, osim onih koje je mogao ispratiti preko društvenih mreža.

“Siguran sam da naše službe imaju jasna opravdanja i podloge kada se ulazi u ovakve akcije. Ne miješemo se u rad pravosuđa, svi moraju biti jednaki pred zakonom”, kazao je istaknuvši da je legalista koji poštuje vladavinu prava.

“To je jedan od baznih uvjeta za napredak i razvoj bh. društva. Kada taj segment uredimo, logikom domino kockica – atmosfera će biti pozitivnija”.

Zvizdić je kazao da je izuzetno neprijatno iznenađen oštrim reakcijama HDZ BiH Mostar na posjetu Partizanskom groblju u Mostaru, koju je obavio sa Fadilom Novalićem, premijerom FBiH.

“To je jedna dobronamjerna posjeta, koja je i naša odgovornost. Partizansko groblje je nacionalni spomenik, koji se nalazi u lošem stanju, koji predstavlja jedan od najznačajnijih spomenika onima koji su svoje živote dali u borbi protiv fašizma. Provokacija je držati takav spomenik u takvom stanju. Spremni smo da učestvujemo u njegovoj rehabilitaciji”.

“Nazvati nosioce izvršne vlasti ‘neformalnom skupinom’ je nipodaštavanje ljudi”, kazao je uz dodatak da se treba posvetiti projektima koji su važni za građane BiH – umjesto slanja manipulativnih saopštenja.

Počela izborna kampanja, RS, Hrvatska, Rafinerija nafte Brod…

U razgovoru sa Borisom Brezom u emisiji Dan uživo Zvizdić je izrazio žaljenje što je predizborna kampanja u BiH počela još prije šest mjeseci.

Ocijenio je da je fokus sa najvažnijih tema pomjeren na nacionalno polje i radikalne izjave, glorifikaciju ratnih zločinaca.

A na pitanje može li doći do razgovora između Bakira Izetbegovića i Dodika odgovorio je: “Dugo sarađujem sa gospodinom Izetbegovićem, i on je spreman uvijek uraditi prvi korak ako to donosi korist BiH. Nivo dijaloga je spušten na najnižu razinu i ne omogućava saradnju. Ono što se dešava – čovjek ne može biti optimista”.

“Stalno smo u situaciji da govorimo da je mlijeko bijelo. Dodiku je jasno da RS neće biti država. BiH postoji 1.000 godina u skoro identičnim granicama. Riječ je o međunarodno priznatim granicama – a tu se radi o homogeniziranju političkog tijela”.

O potpisanom međunarodnom ugovoru Vlade Hrvatske i Republike Srpske koji se tiče gasifikacije Rafinerije nafte Brod kazao je da je tu riječ o grubom kršenju procedura.

“Vlada Hrvatske je morala znati Ustavne i zakonske procedure u BiH. Morali su poštovati te procedure. Jasan je Ustav i zakon. Entiteti mogu potpisivati određen ugovore – uz saglasnost Parlamentarne skupštine BiH. Hrvatska je trebala pokrenuti procedure kako zahtijeva naš zakon. Imala bi isti efekt, a ispoštovala bi međususjedske odnose”, pojasnio je predsjedavajući Vijeća ministara.

Kazao je da BiH može blokirati ovaj proces – jer sporazum nema pravnu valjanost i nije potpisan u skladu sa zakonima BiH.

“Ja predlažem da to riješimo na bazi susjedskih odnosa. Da objasnimo procedure, želimo čist zrak – ali želimo i plinovod koji može značiti gasifikaciju BiH, a ne da se to radi ad hoc”.

Govoreći o trasi autpouta Sarajevo – Beograd istakao je nužnost povratka tog pitanja na polje struke, i da trasa mora imati ekonomski okvir.

O izbornom zakonu je kazao da nije uključen u procese, te da je to trenutno na Parlamentarnoj skupštini BiH.

“Za mene je bazni stav da treba ispoštovati odluke Ustavnog suda i Međunarodnog suda za ljudska prava, uključujući presude Sejdić-Finci, Pilav, Zornić”.

Istakao je da ako BiH ispoštuje te odluke i zakon uskladi sa normama domaćeg i međunarodnog prava onemogućit će diskriminaciju građana BiH, gdje svako ima pravo da bira i bude izabran.