"Politička sigurnost određuje ukupno društveno stanje"

Vijesti 12. nov 201718:27 > 19:45
N1

Stručnjaci iz oblasti sigurnosti upozoravaju da danas u Bosni i Hercegovini vlada osjećaj duboke političke krize, koja je jedan od mogućih uzroka sigurnosnih izazova u zemlji.

Struka je suglasna: Politička sigurnost određuje ukupno društveno stanje. Stoga se opravdano postavlja pitanje: kako adekvatno odgovoriti na postojeće i moguće sigurnosne izazove pred kojima se BiH vrlo lako može naći ili se već nalazi?!

BiH se suočava s brojnim sigurnosnim izazovima. Teritorijalne pretenzije susjednih država prema BiH, napadi na institucije, Izborni zakon i vojnu neutralnost BiH narušavaju političku stabilnost BiH, poručuje Nedžad Korajlić, dekan Fakulteta za kriminalistiku u Sarajevu . Akteri tih napada su pojedine političke stranke koje to čine zbog svojih interesa. Na taj način se šteti BiH kao državi.

“Kada gledamo napade na Ustavni sud, sigurnosne službe, OSU, Izborni zakon, vojnu neutralnost – sve su to elementi koji bitno doprinose osjećaju sigurnosti, prije bih rekao osjećaju nesigurnosti građana u BiH. Primarno se u fokus stavlja politika pojedinih stranaka ili pojedinih dijelova BiH, zapostavljajući se država BiH”, rekao je Nedžad Korajlić, dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije.

Građani su svjesni da je politički ambijent ključ sigurnosti i stabilnosti. Upravo smo njih pitali da li osjećaju političku, ekonomsku i socijalnu sigurnost.

Jasno je, na postojeće i potencijalne sigurnosne izazove mogu odgovoriti samo funkcionalne institucije BiH. Podrazumijeva to da interesi građana, a ne stranački interesi budu osnova političkog djelovanja.