Nakon što su mu izjave dospjele na dnevni red Vijeće za nacionalnu sigurnost Srbije - Bakir Izetbegović, bez reakcije. No, sve više je onih u Bosni i Hercegovini, što predstavnika politike, što analitike, koji ponašanje Srbije u ovom slučaju nazivaju licemjernim.
Dok uporno zagovaraju tezu da su garanti Daytona – srbijanski čelnici ne reaguju na težnje Milorada Dodika za raspadom BiH.
Dok osuđuju Izetbegovićeve nadu da BiH prizna nezavisno Kosovo – istovremeno prešućuju Dodikovu nadu o otcjepljenju Republike Srpske. Srbija stoga nije nikakav garant Dejtonskog sporazuma, kako to često ističe srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, stava je bivši predsjednik Skupštine R BiH, Miro Lazović.
“Već su Milošević i Tuđman svojim potpisom obavezali Srbiju odnosno Hrvatsku da će poštovati osnovne odredbe Dejtonskog sporazuma što do sada nije slučaj pogotovo u Srbiji jer uvijek kada Dodik u prisustvu Vučića negira državu BiH i želi je rušiti Vučić bi morao reagirati na način da se ne slaže s tom izjavom i jednostavno da uskrati gostoprimstvo Dodiku koji uvijek koristi Beograd za destabilizaciju BiH”, tvrdi Lazović
Da li su Srbija i Hrvatska zaista garanti Daytona ili samo svjedoci – potpisnici – u Daytonu nije jasno naznačeno, kaže bivši član ratnog Predsjedništva, Krešimir Zubak. No, sve i da jesu garant – to ne daje za pravo miješanje u unutrašnju politiku BiH. Konačni tumač Dejtonskog sporazuma, visoki predstavnik – kaže:
“Potpisivanjem Općeg okvirnog sporazuma za mir, Savezna Republika Jugoslavija, čija je Srbija pravna sljednica, preuzela je određene obaveze. Između ostalog, obavezala se na puno poštivanje suverene jednakosti i izbjegavanje bilo kakvih aktivnosti koje bi bile usmjerene protiv nezavisnosti Bosne i Hercegovine, te je prihvatila da promovira i poštuje obaveze koje proizlaze iz Aneksa 4, tj. Ustava Bosne i Hercegovine. Sporazum su potpisale tadašnja Republika Bosna i Hercegovina, tadašnja Savezna Republika Jugoslavija i Republika Hrvatska. Evropska unija, Francuska Republika, Savezna Republika Njemačka, Ruska Federacija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Američke Države su bile zemlje-svjedoci”, navedeno je iz Ureda visokog predstavnika u BiH .
Ne prestaju reakcije na Izetbegovićevo – nada se priznanju Kosova. No, i prije ovog intervjua, novinari Deutsche Wellea upitali su isto Dragana Čovića. Nakon njegove izjave – niko nije reagovao.
DW: Dakle vaš stav je da treba priznati Republiku Kosovo?
Dragan Čović, predsjedavajući Predsjedništva BiH: To uopšte za mene nije pitanje, pitanje je samo kako napraviti konsenzus oko toga.
Osim Kosova – izjava Izetbegovića – spreman i na rat za odbranu Bosne i Hercegovine – uzbrukala je dojučerašnjeg mu partnera Fahrudina Radončića. Poručio je jučer – Izetbegović je kukavica koja je rat provela u trezoru Centralne banke. SDA danas odgovara. Radončić je sluga i zaštitnik srpskih interesa.
“Radončić je ostao jedina osoba iz bošnjačkog korpusa koja podržava nasrtaje na integritet i suverenitet BiH, potvrđujući svoj vazalski odnos prema svemu što dolazi iz Srbije”, saopšteno je iz SDA.
“Nema političke mudrosti, nema volje, i nema društvene produktivnosti odnosno efikasnosti. I kada imate apsolutnu političku, odnosno društvenu nemoć, da se rješavaju temeljna društvena pitanja. To su ekonomija i socijalni odnosi i pitanja onda vi ne možete ništa drugo ni očekivati politike koje su na sceni mogu se održati jedino proizvodnjom i održavanjem konflikata”, ocjenjuje Ibrahim Prohić, politički analitičar.
To je jedino oružje u rukama političkih struktura. U BiH. Ali i regiji. Zbog nesposobnosti da izađu na kraj sa stvarnim problemima. Zaključuje, u analizi narušenih odnosa – Ibrahim Prohić.