"Djecom iz Konjević Polja branili se politički koncepti"

Vijesti 17. nov 201712:36 > 12:41
N1

Djeca u Konjević Polju imaju pravo da nastavu izučavaju na bosanskom jeziku, presudio je to Osnovni sud u Srebrenici - kada je u potpunosti uvažio tužbeni zahtjev roditelja djece bošnjačke nacionalnosti.

Nedim Ademović, advokat na press konferenciji koja je održana u Sarajevu danas, 17. novembra kazao je da je ovo samo jedan od postupaka koji se vodi, a tiče za zabrane diskriminacije i prava na obrazovanje na etničkoj osnovi.

“Mi smo prije četiri godine pokrenuli postupak, tek sada smo dobili presudu. Nije normalno da traje četiri godine, a tema, iako je pravno pitanje, u raljama je politike, što je pitanje koncepta obrazovanja u cijeloj BiH – političko, a ne pravno pitanje”, kazao je Ademović.

“Mi smo sretni što smo dobili presudu koja je odraz međunarodnih standarda, ustavnih standarda”, dodao je.

“Sud je napisao dobru presudu, koja se treba izučavati. Sva djeca i roditelji u cijeloj BiH, bez obzira na teritoriju gdje predstavljaju manjinu imaju pravo na obrazovanje na maternjem jeziku. Imaju pravo da se služe udžbenicima na maternjem jeziku, i da se latinično i ćirilično pismo podjednako koriste”.

On je ocijenio da je presuda perfektno napisana, preuzeti su međunarodni standardi u jednom pluralnom društvu.

“Ti zakoni se ne poštuju kada je u pitanju izvršna vlast. Organi javne vlasti, ministarstva obrazovanja i kulture, škole, svojim praksama ne poštuju zakone ove države i uvode diskriminacijske prakse”, kazao je Ademović.

On je kazao da je ovaj predmet i njegova presuda – utvrdio da bošnjačka djeca iz Konjević polja nemaju pravo na udžbenike na bosanskom jeziku, jer ne postoje drugi udžbenici osim onih na srpskom jeziku.

“Nacionalni sastav škole ne odražava ustavni standard multietničke zajednice”, dodao Ademović.

N1

On je kazao da je odbrana na početku procesa tvrdila da nema diskriminacije jer će RS obezbijediti kompletnom stanovništvu dodatnu nastavu na bosanskom jeziku.

Kasnije su iznijeli stav da su srpski, hrvatski i bosanski jezik “predstavljaju jedan jezik”.

“Sud je dao do znanja, dokle god ne nađemo zajednički imenitelj, da svaki narod ima pravo da svoj jezik naziva kako želi i da ga izučava”, kazao je advokat Ademović.

“Ovo je dobra presuda koja pokazuje kako se treba, a kako se ne smije. Potvrđeni su svi naši zakoni, a praksa na terenu nije takva i ne prati norme. Moramo svi raditi zajedno i davati smjernice zajednicama”, kazao je.

“Ovo je dokaz koliko se preko djece pokušavaju braniti politički koncepti uređenja države, primjer koliko obična pravna tema – uređena u EU državama, je danas ispolitizirana i koristi se u te svrhe, a žrtve su i djeca i roditelji”.

Senad Muminović, član Savjeta roditelja djece iz Konjević polja je kazao da je ova presuda mali početak – ali značajan za povratnike u RS.

“Iste probleme imaju i drugi povratnici, mi se nadamo da će ovu presudu implementirati. Presretni smo presudom, nismo očekivali da će biti od riječi do riječi, kako smo predložili”, naveo je Muminović.

On je kazao da je ovo dokaz da se pravda može dostići. Inače, djeca bošnjačke nacionalnosti iz Konjević polja u minulom periodu su nastavu pohađali u Edukativnom centru u Novoj Kasabi, gdje su učili bosanski jezik po planu i programu iz Kantona Sarajevo.

Njih uzkupno je 120.