Nakon što je nedavno poručio – “Nikad više s Bakirovom Strankom demokratske akcije”, čelni čovjek Saveza za bolju budućnost, govoreći Izetbegovićevim rječnikom – zadaje udarac u leđa.
Bliža politička povijest dvojca na relaciji Radončić – Izetbegović obilježena je rukovanjima, ali i razmimoilaženjima.
Sad ponovo razlaz, i to sa koalicionim partnerima u Vijeću ministara, ali i na razini Federacije.
“Svu odgovornost za novonastalu situaciju snosi gospodin Izetbegović koji je nekada isključio SBiH iz vlasti, SDP, Demokratsku frontu, A-SDA i sada SBB. Oni ne mogu naći nove koalicione partnere, ali bili su vrlo uporni i na nama je da poslušamo taj zahtjev gospodina Izetbegovića.” – Fahrudin Radončić, predsjednik SBB-a.
“U času kada i opozicioni političari brane stabilnost BiH i bošnjačkog člana Predsjedništva, Radončić zadaje udarac u leđa – sudbinu vlastitih ministara je stavio u ruke Predsjedniku Federacije BiH Marinku Čavari, odnosno HDZ-u (…) Najviše što od njega možemo u budućnosti očekivati jeste da nanese što manje štete i destrukcije. Ništa pozitivnog, a što se moglo od njega očekivati, nije realizovano, nije ni u povoju realizacije.” – Bakir Izetbegović, predsjednik SDA
U međuvremenu i subotnje stranačko zasjedanje Glavnog odbora SDA. Raspravljalo se o aktualnim političkim zbivanjima u zemlji. Usvojeno 11 zaključaka. Osudili, kažu, orkestrirane napade na SDA. Pale i optužbe za izdaju.
“Gospodin Radončić je odlučio da ponovo sebično postupi i da napravi još jednu malu izdaju vlastitog naroda. Jer onako kako je znao izgraditi sebi nebodere, a nije znao izgraditi metar autoputa za svoj narod, tako će sad znati sačuvati hiljadu pozicija za sebe i svoju stranku”, izjavio je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA
Uz Izetbegovića, kritike na račun Radončića upućuju i iz Srpske demokratske stranke. Sve je, kažu, nastup pred ulazak u izbornu parlamentarnu godinu.
“Na kraju krajeva, iskren da vam budem, mene SBB nešto posebno ni ne zanima. Više razmišljam kako i na koji način rješavati probleme u Republici Srpskoj koji su zaista nagomilani”, naveo je Vukota Govedarica, predsjednik SDS-a.
No, ipak, da značajnijih promjena neće biti – mišljenja su analitičari. Izuzmemo li rat, koji je bio kriza bez presedana, u Bosni I Hercegovini – kriza traje, kažu, već 22 godine.
“Ništa značajno se neće mijenjati, kriza će se nastaviti, kriza koja traje predugo. Vlast neće funkcionirati kao što ni dosad ne funkcionira”, stav je Edina Urjana Kukavice, kolumniste i književnika.
Uskoro bi se pred parlamentarcima trebao naći i prijedlog Izbornog zakona koji su uputili iz Stranke demokratske akcije. Iz SDA poručuju – prijedlog SDP-DF ima svoje nedostatke. A prijedlogom HDZ-a se, poručuju, ne otklanjaju već dodatno ojačavaju diskriminacije u odnosu na građane koji ne pripadaju ni jednom od tri konstitutivna naroda u BiH.
Od prvog čovjeka HDZ-a BiH, Dragana Čovića ponovo reakcije:
“Na prvim sjednicama Parlamenta o tome moramo razgovarati. Imamo još vremena, nije problem vrijeme. Problem je jedna politička želja da se dominira izbornim procesom, od strane prije svega političkih opcija iz Sarajeva. Naravno da se to neće moći desiti. Moramo smiriti tenzije, daleko smo od izbora.”
Analitičarima, ali i brojnim građanima sve ipak – kažu – zaudara na pripremu za predizbornu kampanju. Od posla će ipak biti teško pobjeći, a u narednom periodu ga je mnogo za stolom.