Oružane snage BiH danas slave 12. rođendan. Uspostavljene su 01. decembra 2005. i to nakon reforme odbrambenog sistema i prijenosa nadležnosti sa entitetskih na državni nivo. Povodom godišnjice upriličeno je svečano postrojavanje pripadnika Oružanih snaga, te dodijeljene nagrade najboljima.
Budite ponosni na kulturu i tradiciju naroda koje predstavljate, vi ste nasljednici strana koje su nekada bile sukobljenem, a danas ste jedno – rasterećeni od prošlosti. Tako je predsjedavajući Predsjedništva BiH, Dragan Čović, Oružanim snagama Bosne i Hercegovine čestitao 12. rođendan.
“Moramo mnogo više poraditi da im osiguramo normalne uvjete za rad. Uvjeren sam da aktiviranjem MAP-a ćemo moći kroz proračun dostići standarde koji se od nas očekuju kada je u pitanju NATO savez i izdvajanja za Ministarstvo obrane”, poručio je Čović.
Da su sredstva najveći izazov, kaže i ministrica odbrane, Marina Pendeš. Budžet je ograničen. Izdvajanja za odbrambene troškove oko 1 posto BDP-a. Posljedica – 80 posto troši se na personal. Ipak, ohrabrujuća rođendanska čestitka:
“Mi danas imamo jedinstvene Oružane snage koje su u stanju, bez obzira na nedostatak materijalnih sredstava, odgovoriti svakoj postavljenoj zadaći pred njih”, istakla je Pendeš.
Afganistan, Mali, Kongo, Centralnoafrička republika – zemlje su na čijem terenu u mirovnim misijama učestvuju pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
“Ono sve što je u misijama zacrtano da mi radimo, mi smo tijekom ove godine napravili napredak i poboljšanje. I dalje sudjelujemo misijama u svijetu. Povećali smo svoje prisustvo, da bi smo učinili i taj dio svijeta mirnim”, kazao je Anto Jeleč, načelnik zajedničkog štaba OS.
A spašavanje, gašenje požara, evakuacije – samo su dio onoga što rade na domaćem tlu.
“Mi ćemo do kraja godine i povećati snage, jer je potrebno našim prijateljima, koalicijskim partnerima, da budemo prisutniji i da u budućnosti čvršće koračamo kao evropaltlantskim integracijama”, dodao je Jeleč.
Oružane snage BiH 1. decembra slave svoj 12. rođendan. Formirane su nakon reforme sistema odbrane. Šestnaest hiljada pripadnika trebaju imati Oružane snage – 10.000 profesionalnih vojnih lica, hiljadu civilnih u službi u Oružanim snagama, te 6.000 pripadnika rezervnog sastava.
Izazov koji predstoji, za Oružane snage i Bosnu i Hercegovinu, članstvo je u NATO-u koje može uslijediti samo nakon aktivacije MAP-a i uknjiženja sve 63 perspektivne vojne lokacije. Do sada je uknjiženo 30, a ministrica Pendeš nada se uknjiženju još tri do kraja godine.