I bez akciza i MMF-ovih miliona, Republika Srpska je likvidna - sedmicama unazad ističe njeno rukovodstvo. Dugotrajne konsultacije iskristalisale su budžet za 2018. godinu.
Od ukupno tri milijarde i 335 miliona KM, gotovo trećina odlazi na penzije. Otplata duga je 754 miliona, a plate 715 miliona KM.
“Naš prioritet je osim stvaranja boljih osnova , povećanje likvidnosti privrede, svakako je reforma javnog sektora i fiskalna konsolidacija”, izjavila je premijerka RS, Željka Cvijanović.
Vlada očekuje suficit od 127 miliona, dok iz opozicije poručuju da budžet nije razvojni, već potrošački, godišnje se kažu za kamate na kredite izdvaja 100 miliona KM.
“90 posto izvornih budžetskih prihoda izdvajamo za dug i za plate. I ja se onda pitam šta je u tom budžetu razvojno”, ocijenila je Jelena Trivić iz PDP-a.
Podrška od poslovne zajednice zbog, između ostalog obećanja o refundaciji troškova za poreze i doprinose za svakog novozaposleng radnika u privredi, nije izostala.
“Mi smo se dogovorili da u ovom periodu 2018-2020. godina oporezivanje rada svedemo na nivo iz 2008. godine”, naveo je Dragutin Škrebić iz Unije udruženja poslodavaca RS.
No izbornoj godini Vlada RS je mudro projektovala u socijalnoj sferi, ocjena je većeg dijela javnosti. Povećanje najniže plate za 25 KM pojedinačno, te penzije za tri posto, dio su budžeta.
I Zakon o dječijoj zaštiti biće izmijenjen, a svaka nezaposlna porodilja dobijaće materinski dodatak 12 mjeseci u visini od 405 KM.
Udruženje 4+, djelimično je zadovoljno – traže da se zakon primijeni i retroaktivno.
“Ja sam nezaposlena majka, imam bebu od četiri mjeseca, ova država mi ništa ne pruža, a isto sam građanin Republike Srpske”, kazala je Ana Kostić, nezaposlena majka dvoje djece.
Nezaposlene majke, podržane mladim PDP-ovim odbornikom Draškom Stanivukovićem, sutra će ponovo na protest, u 11.00 časova pred entitetski parlament, da traže veća prava.