EK priprema dokument o Zapadnom Balkanu

Vijesti 12. dec 201717:39 > 18:15
N1

Kakva je budućnost evropskog puta Zapadnog Balkana ukoliko Srbija postane članica Unije prije svih ostalih? Da li će Bosna i Hercegovina ostati izvan Unije? Johanes Hahn nas je upozorio da nema lakog puta prema EU i da status kandidata neće biti besplatan ručak.

Evropska komisija prema dobro obavještenim izvorima priprema dokument koji će zapečatiti sudbinu Zapadnog Balkana na putu prema Evropskoj Uniji. Ta sudbina za našu zemlju bi mogla biti još dugo ostanak izvan Unije. Glavna prepreka našoj zemlji, ali i susjedima, navodi se, bi mogla biti Srbija, a ne Evropska unija.

“Brisel ne zamišlja ulazak svih šest zemalja – Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije, Crne Gore i Srbije – u isto vrijeme, ako ga vidi ikako. Umjesto toga, Komisija, je proglasila Srbiju i Crnu Goru kao favorite i cilja da ih ima u članstvu do 2025., ako ne i ranije”, piše Politico.

Ugledni online časopis Politico navodi upozorenje francuskog predsjednika.

U svom govoru o Evropi na Sorboni, francuski predsjednik Macron upozorio je da bi se zemlje Zapadnog Balkana mogle okrenuti Rusiji ili Turskoj, ili pak “autoritarnim snagama koje ne brane naše vrijednosti danas” ako ne budu imale jasnu perspektivu EU članstva.

Bosna i Hercegovina sebe često vidi kao poseban slučaj koji bi trebao dobiti poseban status i ubrzan put prema EU. Takav razvoj situacije realnim ne smatra ni sama Unija, a ni analitičari. Upravo zbog toga naša zemlja bi kandidatski status, prema prognozama analitičara, mogla dobiti tek 2019., a pregovore početi za pet ili šest godina iza toga.

“Traženo je od mene neki povlašten status za BiH za status kandidata. To nije moj posao. Status kandidata nije besplatan ručak. Moraju se ostvariti rezultati, morate raditi na izgradnji povjerenja, ali i izgradnji povjerenja drugih u vas”, kazao je komesar za evropsku susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johannes Hahn.

Podsjetimo da je premijer Zvizdić prilikom posljednje Hahnove posjete bio optimističan kada je u pitanju slanje odgovora na Upitnik.

“Otprilike osamdeset pet posto odgovora iz Upitnika je već prevedeno. Preko devedesetšest posto odgovora je dogovoreno na, da tako kažem, na našim jezicima i ide u prevod. Otprilike jedan ili dva posto odgovora ćemo završiti u drugim nivoima tijela Mehanizma za koordinaciju”, naveo je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.

Analitičar Jasmin Mujanović smatra kako ćemo na slanje odgovora iz Upitnika u Brisel čekati još dugo. Ističe i da naši političari nemaju ni interesa ni kapaciteta da nas primaknu EU i NATO-u.

“Na Upitnik ćemo još dugo čekati, nažalost. Ili ako to i bude predano vjerujem da će nam se Upitnik vratiti. Što se tiče posjete Junckera i specifične konferencije u Londonu mislim da ćemo čuti jedan drugi diskurs, jedan napetiji diskurs”, kazao je Jasmin Mujanović, politički analitičar specijalizovan za jugoistočnu Europu.

Ovakav pristup Evropske Unije bi prema Mujanoviću mogao značiti da su im dosadili isprazni izgovori i dramatični sukobi koji nemaju nikakve veze sa stvarnošću koje im svakog dana serviraju naši političari.