Preko 10 hiljada komada oružja uništeno je u tri akcije tokom ove godine u BiH.
Iz državnog ministarstva sigurnosti navode da ovo predstavlja izuzetan rezultat u odnosu na protekle godine, no, i dalje ističu kako veliki prijetnju predstavlja ilegalno oružje.
10,4 posto građana u BiH legalno posjeduje oružje.
Iako ne postoje objedinjeni podaci o registrovanom oružju na području BiH, prema podacima Koordinacionog odbora za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja s krajem 2016. godine u BiH u legalnom posjedu je 341.324 komada oružja.
Od toga u federaciji BiH 168.548, u RS-u 168.550 i Distriktu Brčko 4.226 komada oružja.
Podaci o procentu registrovanog u odnosu na neregistrovano oružje ne postoje. Da problem sa nelegalnim posjedovanjem oružja postoji svjesni su i u državnim institucijama, ali ističu da ne postoje relevantna istraživanja koja bi mogla potvrditi tačan broj takvog oružja.
“Ti izvještaji su se uvijek kretali negdje sa podacima oko 750 hiljada komada oružja mada po nekim istraživanjima određenih međunarodnih organizacija taj broj se kreće od 150 hiljda do 750 hiljada komada oružja u ilegalnom posjedu”, kazao nam je Ermin Pešto, predsjedavajući Koordinacionog odbora SALW-a.
Neusklađenost propisa u BiH dodatno otežava situaciju.
U BiH 12 zakona regulira pitanje oružja u posjedu građana, devet zakona usklađeno je sa direktivama EU,dok se u KS, USK i Posavskom kantonu vode aktivnosti ka usvajanju zakona koji će biti usklađeni s evropskim.
Da se mora standardizirati mogućnost nabavke oružja, zakonski uvjeti, korištenje i evidentiranje oružja, smatra Jasmin Ahić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku i sigurnosne studije u Sarajevu.
“Ne može postojati ono što danas imamo na terenu da jedan kanton dozvoljava svom građaninu kantona da može posjedovati sedam pištolja i osam lovačkih puški, a da vi u drugom kantonu , koji je odmah do njega pa je možda etnički druge pripadnosti ne može imati. I tu se onda stvara jaz, pravi se situacija da se neko naoružava protiv nekog. To je ono što se ne treba dozvoliti.”
Dodaje da svako funkcionalno oružje ima svoju vrijednost na crnom tržištu, te da je to jedan od razloga što se sve manje ljudi odlučuje predati oružje. UNDP podržava reformske procese domaćih institucija usmjerene na sprječavanje ilegalne trgovine oružjem.
“Radit ćemo na nabavkama neophodnih mašina i opreme za obilježavanje vatrenog oružja kako bi što više kontrolisali taj domen legalnog posjeda oružja”, izjavio je Slobodan Tadić iz UNDP-a.
U proteklom periodu su vođene aktivnosti na rješavanju viškova naoružanja i municije u posjedu OSBiH, navode u UNDP-u, ističući da je u posljednjih deset godina uništeno 14 i po hiljada tona viškova municije.