Sveučilišna klinička bolnica Mostar, i dalje drži rekord po iznosu duga među zdravstvenim institucijama u Federaciji.
Trenutno ima nešto manje od stotinu miliona maraka, ukupnih obaveza. A s obzirom na teško finansijsko stanje, u kojem se nalazi, na račun bolnice stigla su značajna sredstva iz budžeta Hrvatske. Radi se o 40 miliona kuna, za pokriće dospjelih dugova.
SKB u Mostaru godinama se guši u dugovima. Ukupni dug bolnice od oko 110 miliona maraka, smanjen je nakon pomoći Vlade Hrvatske koja je za ovu ustanovu dala 40 miliona kuna.
Novac je odmah utrošen na izmirivanje obaveza prema dobavljačima, kaže direktor Kvesić koji potvrđuje da je bolnica u potpunom rasulu.
“Ja godinama vrištim zbog teškog finansijskog stanja u zdravstvu zbog toga što nitko nije našao za potrebno zaokružiti tu priču i što se dugovi gomilaju“, kazao je Ante Kvesić, direktor SKB Mostar.
Na težak finansijski položaj SKB upozorili su i federalni revizori u godišnjem izvještaju o radu ove bolnice. Kako se u njemu navodi samo u prošloj godini ova bolnica poslovala je s gubitkom od oko 9 miliona, dok je iskazan gubitak iznad visine kapitala oko 73 miliona maraka. Dug prema dobavljačima na kraju prošle godine iznosio je gotovo 50 miliona maraka, a svojim uposlenicima SKB Mostar već duži niz godina isplaćuje plate bez uplate pripadajućih poreza i doprinosa, i po tom osnovu krajem prošle godine dugovali su više od 46 miliona maraka.
U izvještaju se navodi da je prosječna plata u ovoj bolnici oko 1.000 maraka. No pravilo nije isto za sve. Direktor bolnice ima fiksnu platu od 5 hiljada maraka, pomoćnik direktora 3,5 hiljade , a glavna sestra 3 hiljade maraka. Međutim, rješenje finansijske krize u kojoj se bolnica nalazi , Kvesić vidi u smanjenju usluga i otpuštanju radnika, a posebno upozorava na problem usvajanja Zakona o sanaciji dugova zdravstvenih institucija u BiH.
“Imao sam danas sastanak s ministrom zdravstva i ministrom finansija i strateški smo se dogovorili da moraju naći modul da Zakon o sanaciji prođe, jer ljudi trebaju bolnice, ne samo mostarsku nego svaku, a sve su u gaboru“, kaže Kvesić.
Opširnije u prilogu Đenane Kaminić.