U bh. entitetu Republika Srpska u toku su posljednje pripreme pred obilježavanje 9.januara, koji je po starom Zakonu o praznicima, Ustavni sud BIH proglasio neustavnim. Srpske zastave, ali i bilbordi, sa likom Petra Kočića, svuda su po banjalučkim ulicama.
Uoči obilježavanja, u toku je i polemika između člana Predsjedništva BiH Mladena Ivanića i entitetskog predsjednika Miloarda Dodika i to o potrebi učestvovanja pripadnika Oružanih snaga BiH u svečanom defileu.
“Misli na otadžbinu” i “Svojim korakom” ispisano je na bilbordima sa Petrom Kočićem. Grad je okićen crveno, plavo, bijelim zastavama. Tako Banjaluka izgleda 13 dana pred obilježavanje 9. januara, kojeg je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim. Slika okićenog grada dočarava da se organizacija privodi kraju.
“Biće uključeno više od 500 policajaca, kroz desetak ešalona koji će biti učesnici defilea”, kaže Dragan Lukač, ministar unutrašnjih poslova RS.
Bezbjednost je na nivou dodaje ministar Lukač. No, nakon izjave predsjednika RS Milorada Dodika da Oružane snage BiH ne doživljava svojima, te da vojnici neće učestvovati na obilježavanju uslijedile su brojne reakcije. Posljednja je od član Predsjedništva BiH Mladena Ivanića – pozvao je Dodika da promijeni odluku.
“Vojnici Trećeg pješadijskog puka nose grb Nemanjića i baštine tradiciju Vojske Republike Srpske, te da treba da učestvuju na obilježavanju”, poručuje Ivanić.
Odgovor stiže od prvog čovjeka entiteta. Milorad Dodik kaže da su srpski vojnici dobrodošli, ali da neće nikoga u Sarajevu da moli.
“Neprihvatljivo je da Treći pješadijski puk bude u nekom ćošku kao prošle godine, nevidljiv i postrojen u čast pojedinca, a ne u ime Republike Srpske”, smatra Dodik.
Polemika oko 9. janauara je nepotrebna, kaže potpredsjednik NSRS Nenad Stevandić.
“Mislim da je ta polemika nepotrebna. Svi predstavnici vlasti RS, i u zajedničkim organima će doći, bilo u vojsci ili negdje drugo. Da li će biti u stroju ili sa narodom, najmanje je bitno”, tvrdi Stevandić.
Iz Kabineta Milorada Dodika za sutra su, povodom 9. januara, najavljeni prijemi za sportiste, studente, političare, novinare i druge društvene radnike. Ovaj praznik za Republiku Srpsku neustavnim je proglasio Ustavni sud BiH u novembru 2015. godine. Narodna skupština je nakon toga donijela novi, još uvijek važeći Zakon o Danu RS.