Kolektivni ugovori i štrajkovi obilježili su godinu zdravstvu u Zeničko-dobojskom kantonu. Kantonalna bolnica Zenica uprkos teškoj godini završava je bez gubitaka i najavljuje nastavak ulaganja u opremu. Problem i dalje predstavljaju uvjeti boravka pacijenta i rada ljekara, te odlazak stručnih kadrova.
Štrajkovi, dva kolektivna ugovora sa dva sindikata, i njihovo usklađivanje sa pravilnikom o radu obilježilo je godinu na izmaku, navode u Kantonalnoj bolnici Zenica. A dočekat će ih i u narednoj. Jedan je potpisan, a potpisivanje drugog se čeka. Kao najznačajnije ulaganje u prethodnoj navodi se nabavka nove opreme.
“Vi ste svjedoci da se izmijenila ona priča, nekada smo imali situaciju da je malo-malo pa magnet nije radio, popravci su trajali mjesecima, produžavale se i formirale liste čekanja. Sa obezbjeđenjem kompletnog servisa za kompletnu radiologiju i radiološku opremu, mi smo te kvarove sveli na minimum”, ističe Rasim Skomorac, direktor KBZ.
Do sada je u opremu uloženo 2,4 miliona KM, rebalansom kantonalnog budžeta odobreno je još milion i po KM. A federalna vlada namijenila je blizu milion KM.
“2,4 miliona zvuči puno. Ja ću vam reći da jedna dobar CT košta 3 miliona. Sad možete zamisliti kad se rasporedi 2,4 miliona to su jedno tri četiri ultrazvuka, jedan aparat za anesteziju, dva tri operacijska stola i to je to. Šta to predstavlja na jednu bolnicu koja ima pola miliona osiguranika? Ne predstalja puno. Da li je bolje nego da nije ništa uloženo? Naravno da je bolje”, ocjenjuje prim. dr. Ermin Čehić, predsjednik nezavisnog strukovnog sindikata radnika u zdravstvu.
Osjete li pacijenti ova ulaganja, kroz kraće liste čekanja i bolje uvjete liječenja?
Anketa
– Ležao sam ovdje, bio operisan, ali sve je u najboljem redu.
– Ljubazni su, mi kao pacijenti koje dođemo, za naše pacijente usluga je na nivou, od sestara, doktora, sve pohvale, svaka čast.
– Uglavnom slabo, zbog aparata, to naše osiguranje, slabo, uvijek su u kvaru, a tebi trebaju, onda il moraš privatno, ko ima para, ko nema nek truhne i hajd.
Uz uvjete rada, niske plaće najčešći su razlozi zašto ljekari i medicinsko osoblje napuštaju ovu zdravstvenu ustanovu. Iz sindikata tvrde samo u ovoj godini napustilo ih je 40 do 50 iskusnih sestara i tehničara.
“Problem je odlazak iskusniih ljudi, koji imaju značajna znanja, koji su se što bi rekli specijalizirali u određenim poslovima. Ali evo to je nešto na šta ne možemo uticati. Mi kroz ove, mi i vlada što možemo učiniti kroz ove kolektivne ugovore, poboljšanje plaćanja, nastojimo da se ljudima da više i da se nastoji na taj način da se ovaj trend koliko toliko ublaži”, kaže Skomorac.
U narednoj godini najavljuju pojekat interventne kardiologije, i tretiranje pacijenata u tzv. zlatnom satu. Potreba za to je ogromna jer upravo najveći broj kardiovaskularnih pacijnata dolazi sa područja Zeničko-dobojskog kantona.