Godina pred nama će biti ključna na evroatlanskom putu regiona Zapadnog Balkana, poručuju evropski zvaničnici. U prvih šest mjeseci Evropska Unija će nekoliko puta raspravljati o regionu, ali kako se najavljuje, fokus će biti na na Srbiji i Crnoj Gori, a ne na BiH.
Bugarska koja će predsjedavati Unijom u tom periodu želi postaviti jasne kriterije za napredak bez nerealnih očekivanja i sa jasnim zadacima svakoj zemlji.
“Bugarsko predsjedništvo kao glavni cilj postavlja podršku svim zemljama u regionu u naporima na evropskom putu, računajući na to da je proces baziran na principima individualne procjene, dostizanju postavljenih kriterija i provođenju neophodnih reformi. Bugarsko predsjedništvo će pripremiti zaključke Evropskog vijeća koji će biti bazirani na Paketu za proširenje koji će biti objavljen u aprilu 2018.”
Bosna i Hercegovina, prema mišljenju analitičara, nema puno razloga za nadu u blisku evropsku budućnost jer je ključna godina istovremeno i izborna. DF-ov Damir Bećirović smatra kako će prava kriza krenuti vrlo brzo.
“Definitivno da ćemo se baviti unutrašnjim problemima. Mislim da je prvo što trebamo sačekati izvještaj Evropske komisije o Zapadnom Balkanu koji treba da bude objavljen nekada kraj februara. Tako da je moje lično mišljenje da ćemo imati sve više blokada od februara pa nadalje i da Bosna i Hercegovina sporo napredovati. Nećemo dobiti kandidatski status, neće biti aktiviran MAP, dok god imamo ovakvo unutrašnje ustrojstvo u Bosni i Hercegovini”, ocjenjuje Bećirović.
Glavnina reformskih procesa, važnih za EU integracije, će se i dalje odvijati kroz parlamente, a najavljene su i brojne blokade u ovoj godini. Predsjedavajući kluba SDA u federalnom parlamentu Ismet Osmanović kaže da raspad koalicija ne mora nužno značiti i totalnu blokadu.
“To će otežati rad Parlamenta, ali ja mislim da i u tim uslovima ćemo moći napraviti dosta onoga što je naša obaveza. Naime tada se dešavaju situacije, da kažemo, u kojima od tačke do tačke, od zakona do zakona, se različite partije različito ponašaju. Tako da se često desi da bolje usaglašavamo stvari da bismo dobili bolju prohodnost određenih dokumenata”, otkriva Osmanović.
Ključni mjeseci za region će biti maj i juli kada će u Sofiji odnosno Londonu biti održane konferencije o regionu koje će se fokusirati na infrastrukturnu povezanost, kreiranje boljih uslova za trgovinsku razmjenu te za postizanjem pomirenja.