Ruševine u Mostaru – ogledalo stanja u gradu

Vijesti 04. jan 201817:31 > 17:33
N1

U Mostaru su večeras zapaljene svijeće za petnaestogodišnjaka koji je pod još neutvrđenim okolnostima, pao sa Staklene banke i preminuo. Ovaj dječak nije jedina žrtva mostarskih ruševina koje predstavljaju ruglo grada, ali i opasnost za građane.

Početak godine u Mostaru obilježila je smrt dječaka koji je uslijed pada sa mostarske ruševine, poznatije kao Staklene banke, preminuo. Prije nekoliko godina zazidani su bočni ulazi zgrade do visine 2 metra, međutim to nije sprečavalo posjetioce da u nju ipak uđu. Nakon ovog tragičnog događaja, Vijeće mladih uputit će inicijativu da se zapečate svi prilazi ka ovoj zgradi.

“Da ni na koji način prolaznici, beskućnici ili iko drugi može pristupiti u zgradu Staklene banke, da se ovakvi nemili događaji više ne bi ponavljali”, kaže Ivo Čarapina, Vijeće mladih Grada Mostara.

Zgradu je nedavno kupila Vlada Federacije BiH i prema najavama uskoro bi trebala početi njena obnova. No brojene su ruševine u centru grada koje predstavljaju prijetnju po građane. Javnosti je poznat i slučaj kada je jedna osoba stradala usred obrušavanja jedne od ruševina. Tragovi prošlosti i ratnih razaranja vidljivi su skoro na svakom kutku Mostara.

Anketa:

-Mislim da je krajnje vrijeme da se nešto uradi tim povodom, jer kad se ima novca za neke gluposti, onda se ima i za takve stvari ili nek nekom daju izdaju prostore, ljudi će napraviti prostore za 20-30 godina pa nek opet bude njihovo, ali će barem biti izgrađeno.

-To je skroz negativna slika, svi znamo šta se dešava, ali niko ništa ne poduzima.

-Ja, da vam pravo kažem ne gledam nikako, jer mi je žalovito kad ih vidim.

-To je jako loša slika grada to su ovi u gradskoj upravi krivi.

A uz Stari most, ruševine su najčešći simboli koji gosti na svojim fotoaparatima iz ovog grada nose širom svijeta.

“Mi nažalost još uvijek služimo kao ratni foto safari većini turista koji dolaze i na neki način taj brend koji možemo imati jednog lijepog mediteranskog grada koji ima puno kulturno-historijskih spomenika, tradicije i svega mijenjamo naslijeđem zadnjih 25 godina”, kaže Maja Popovac, arhitektica.

U zadnjih deset godina za saniranje ruševina grad je izdvojio preko sedam miliona maraka iz vlastitih sredstava tvrdi gradonačelnik Mostara , te dodaje da je njihova obnova u ingerenciji države.

“Mostar je najrazoreniji grad u BiH, država i Federacija su dužne izvršiti obnovu. Mnoge zgrade su devastirane ratom, i mnogi moji sugrađani dolaze kod gradonačelnika. Mi svi želimo pokrenuti još neke nove inicijative da prisilimo državu da završi tu obnovu”, navodi Ljubo Bešlić, gradonačelnik Mostara.

Rješavanje pitanja mostarskih ruševina na čekanju je između ostalog zbog višemilionskih iznosa koji se traže od investitora, kao i zbog administrativnih prepreka. No, interesa za njihovu obnovu sve je manje, a ruševine svakodnevno prijete obrušavanjem koje bi moglo rezultirati tragičnim posljedicama.