Šaćir Filandra, dekan Fakulteta političkih nauka u Sarajevu i Miro Kovač, predsjednik Odbora za vanjsku politiku Sabora Hrvatske za N1 su komentarisali službenu posjetu Kolinde Grabar Kitarović Turskoj.
Za N1 je ranije potvrđeno da će Kolina Grabar Kitarović sa predsjednikom Turske, Recepom Tayyipom Erdoganom razgovarati i o izbornom zakonu BiH.
“Neobična je to situacija. Dvoje predsjednika, jedne susjedne i jedne daleko euroazijske zemlje razgovaraju o unutrašnjem aktu, diplomatski neuobičajen potez, koji neće doprinijeti BiH”, izjavio je Filandra.
Kovač nije sličnog mišljenja.
“Hrvatska se ni u što ne miješa, Hrvatska je susjedna država, zemlja koja je kao i BiH potpisala sporazum iz Dejtona. Tu je jasno zapisano da sve tri strane potpisnice, imaju obvezu promicanja i ispunjenja obveza koje se tiču provođenja Ustava BiH”.
“To je zapisano, mi smo suodgovorni za poštivanje ustava BiH. Tu je jasno zapisano da postoji Ustavni sud i da su njegove odluke konačne i obvezujuće. Vidjeli smo da se ne poštuje odluka Ustavnog suda o Danu RS. To je neprihvatljivo. Treba se provoditi Ustav BiH, tako je i u slučaju izbornog zakona. Nezamislivo je da se ne izmijeni izborni zakon ako je tako odlučio Ustavni sud”, kazao je Miro Kovač.
“Hrvatska i Turska su prijateljice BiH. Turska ima utjecaj na prijatelje Bošnjake, nema je u interesu da BiH bude funkcionalna država, želimo da se poštuju odluke Ustavnog suda”, naveo je Kovač.
Filandra je stava da je neobično da se u državničkoj posjeti govori o izbornom zakonu.
“Da je to dio tajne diplomacije, moglo bi se razumjeti. Kada je državna posjeta fokusirana na zakon treće zemlje – to je neobično. Hrvatska je izraz unutarnje hrvatske nacionalne politike, nedostaje demokratskih refleksa prema BiH”, ocijenio je Filandra.
Kovač je kazao da su unutrašnje stvari BiH posao i obaveza političkih stranaka u BiH.
“Ponavljam, naša je obaveza, kao strane koja je potpisala Dejton, da promičemo ispunjenje obaveza Aneksa 4, provođenje Ustava BiH, na način da ga akteri u BiH provode”.
“U slučaju Turske, to nije obaveza. Turska je prijateljska država BiH i Hrvatske. Demirel i Tuđman su utjecali na odnose u bIH, i dobili smo Federaciju, sporazum iz Washingtona i Dejtona, Arbija BiH i HVO su oslobodili velike dijelove BiH. Dobili smo primirje. Moramo nastaviti pomagati da bi BiH bila funkcionalnija pravna država. Hrvatska se ne miješa u unutrašnje procese, samo ispunjava obveze. Promjene provode oni koji su izabrani u BiH”, izjavio je Kovač.
Filandra smatra da ovakav način rješavanja unutrašnjih pitanja u BiH šalje lošu poruku o statusu BiH.
“Ona nije u sjajnom stanju, ali naši državnički kapaciteti nisu toliko jaki da bi se po bjelosvjetskim prijestonicama rješavala njena pitanja. Tako se sutra može legitimizirti uvođenje Rusije, prijateljske inicijative treba prihvatiti. Cjelokupni proces treba vratiti u institucije sistema”, izjavio je Šaćir Filandra.
A kako Turska utječe na BiH – odgovorio je Miro Kovač.
“To je povjesna datost, to se podrazumijeva. S obzirom na povjesnu povezanost bošnjačkog naroda sa Turskom. Ja to razumijem, i to je realnost koju treba uvažiti. Bio sam u 11 mjesecu u Ankari, imao sam dobre razgovore sa kolegama parlamentarcima, članovima Vlade. Nije tajna da Turska snažno zagovara stabilnost BiH. Mi se tu sa Turskom slažemo, temeljem sporazuma Dejtona u obvezi smo promicati političku neovisnost BiH”.
Da li je Kolinda Grabar Kitarović svoju misiju počela tamo gdje SDA donosi važne doluke, u Turskoj?
“Sumnjam da se odluke SDA donose u Ankari, kao što neko govori. Postoji bliskost elita u Turskoj i političkih elita u bošnjačkom narodu. Ta bliskost, to je personalno. One su ad hoc stvorene i nastale, a trajanje će biti trajanje tih lidera”, rekao je Filandra.
On je kazao da dobro poznaje povjest Bošnjaka, i da je Turska BiH tretirala kao svoju provinciju.
“Bojim se da se to može desiti i sada, bojim se da se i u ovoj posjeti nešto desi”, rekao je dekan FPN-a.
Filandra je siguran da ne treba miješati odnose kakve imaju Vučić i Dodik, te Grabar Kitarović i Čović.
“Ne mislim da postoji konsultacija između Erdogana i Izetbegovića. Radi se o različitim narodima. Ne bih izjednačavao relacije, utjecaj Erdogana na Izetbegovića nije toliko velik”, naveo je Filandra.
“Slažem se sa profesorom da nisu samo Bošnjaci vezani za Tursku, vezani su i za Hrvatsku, Njemačku, SAD. Na kraju krajeva, nama je SDA partnerska stranka. Čudim se zabrinutosti koju osjećam u riječima profesora Filandre, kada Hrvatska razgovara sa Turskom o BiH. To je legitimno ako je konstruktivno”, izjavio je Kovač.
Ponovo je Kovač kazao da želi da BiH napreduje, tu žive i Hrvati – to je i njhova domovina, isto kao i Bošnjaka i Srba.
“Mi smo vaši najbolji prijatelji”, kazao je Miro Kovač.
“Apsolutno se slažem”, dodao je Filandra.
“Mi smo susjedi, imamo prošlost, imamo budućnost, Imamo kulturu, nijedna politička elita ne može premetiti naše odnose”, naveo je Filandra.
Fali međusobnog respekta, dodao je dekan FPN-a, uvažavanja i priznavanja – a BiH je potrebno priznanje iz susjedstva, kazao je između ostalog Filandra.
“BiH je potrebna pomoć susjeda, mi nemamo ništa bliže. To što smo bili dio Turske, ništa ne znači danas”, izjavio je Filandra.
“Postoji vezivanje Bošnjaka sa Turskom, ja nemam ništa sa Turskom. Više imam sa Holandijom jer mi je tamo kćerka na doktorskim studijima. Nije u Anadoliji. U diskursu postoji da su Bošnjaci ostaci Turaka – to je ostalo”.
Kovač je do konca razgovora kazao da je politika Hrvatske usmjerena ka svim građanima BiH, prema Hrvatima naravno – jer je ustavna obaveza Hrvatske da štiti svoje građane izvan granica zemlje.
“Imamo traume što se tiče rata u BiH, odnose možemo poboljšati komunikacijom, češćim posjetama, pa i neformalnim, kako bi riješili probleme na relaciji Sarajevo Zagreb”, ocijenio je Kovač.
Za kraj, Kovač je kazao da ako Hrvatska sa Turskom želi da doprinosi jačanju BiH i ako ona može uspjeti – onda je to pozitivno.