Koliko sastanak Grabar Kitarović i Erdogana ima veze sa BiH

Vijesti 10. jan 201817:54 > 19:17
Kayhan Ozer/Presidential Palace/Handout via REUTERS

Brojne su reakcije na posjetu hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović Turskoj.

Da ova zemlja može pomoći stabilizaciji stanja u BiH mišljenja je predsjednik GV HNS-a Božo Ljubić.

Tvrdi veoma je važno šta će to po pitanju izmjena Izbornog zakona učiniti zapadne zemlje kao garanti Dejtona.

Diplomatsku inicijativu hrvatske predsjednice, predsjednik GV HNS-a Božo Ljubić smatra legitimnom jer je Hrvatska potpisnica Daytona, a koji je, kako tvrdi, narušen na štetu Hrvata.

Iako neki ovu diplomatsku incijativu vide kao pokušaj miješanja u unutrašnje odnose BiH, iako bi je neki mogli vidjeti kao traženje neke novovjeke ahdname za prava Hrvata u BiH, smatram da se radi o jednoj legitimnoj diplomatskoj inicijativi koja ima i međunarodnopravni legalitet“, ističe Božo Ljubić za N1.

Ljubić legitimnim smatra i učešće Turske jer je i ona članica Vijeća za implementaciju mira.

Sa druge strane, zastupnik HDZ-a 1990 u Domu naroda BiH Martin Raguž misljenja je da se bespotrebno digla prašina oko ovog susreta, s druge strane zastupnik SDP-a smatra da se radi o kontinuitetu miješanja u unutrašnje stvari BiH, te da se unutrašnja i vanjska politika moraju donositi unutar institucija ove zemlje.

Mislim da i jedna i druga zemlja imaju pozitivan, konstruktivan odnos prema BiH i njenoj budućnosti kao neovisne zemlje, sa jasnom evropskom perspektivom, i u tom kontekstu mislim da su ti razgovori dobrodošli“, smatra Martin Raguž iz HDZ-a 1990.

Ja se nadam da će svi u okruženju shvatiti da se radi o temi koja je isključivo pitanje građana ove zemlje, pitanje unutrašnjih politka , naših internog dogovora koji će biti u interesu svih građana i evropskog puta. Mi imamo dovoljan broj parametara kada su u pitanju i sudske presude, znamo šta su problemi izbornog zakona i imamo dovoljno pameti unutar ove zemlje da taj izborni zakon možemo riješiti“, dodaje Aner Žuljević.

Svaka vrsta dijaloga je i više nego dobrodošla, stav je analitičara. No, prioritet u agendi njihovog međusobnog susreta, tvrde, očigledno nije bio izborni zakon.

“Zbog jednostavne retorike kojom je nastupio predsjednik Erdogan jer je rekao da je to stvar u koju se niti Hrvatska niti Turska u ovom trenutku ne smiju miješati jer je to unutarnja stvar BiH i čitavu stvar je prebacio na ovu trilaterarnu razinu”, smatra Dražen Barbarić, politički analitičar.